Polskie Radio
Section05
Witold Banach

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Pamięć o tym jest niezbędna"

W Warszawie uczczono pamięć żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Walkę z Niemcami podjęło ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Ich wystąpienie, skazane z góry na porażkę, było odpowiedzią na rozpoczęcie akcji ostatecznej likwidacji getta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Witold Banach powstanie w getcie Warszawa historia Polski Żydzi

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Uroczystość w hołdzie bojownikom żydowskim

W południe przed pomnikiem Bohaterów Getta warszawskiego odbędzie się uroczystość w hołdzie bojownikom żydowskim, którzy stawili zbrojny opór Niemcom. Od rana wolontariusze rozdają papierowe żonkile, które mają przypominać o bohaterach getta i wszystkich zamordowanych przez Niemców Żydach. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski rocznica getto warszawskie Witold Banach Żydzi wspomnienie Niemcy Warszawa

Od Ukrainy, przez Łotwę, po Francję. Instytut Polonika konserwuje polskie zabytki za granicą

Remonty kościołów, renowacje obrazów, rzeźb i zabytkowych nagrobków rozsianych po Europie Środkowej i Zachodniej i związanych z polską historią - to plany Instytutu Polonika na ten rok. - Zawsze wybór obiektów był wskazywany nie tylko ze względu na wartość artystyczną, ale też wartość historyczną, było to dzieło tworzone przez Polaków lub dla Polaków - mówiła dyrektorka instytutu Dorota Janiszewska-Jakubiak.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polonika zabytki konserwacja Witold Banach Kresy historia Polski dziedzictwo narodowe Dwójka KULTURA GOSPODARKA inwestycje

Medal "Pro Patria" dla dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia medalami Pro Patria. To odznaczenie przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach Małgorzata Jędrzejczyk Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk W POLSKIM RADIU HISTORIA

Poznaliśmy laureatów 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego

W poniedziałek, 27 listopada, wieczorem, na uroczystej gali zostały wręczone nagrody 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. Konkurs ma na celu popularyzować historię XX wieku, promować czytelnictwo książek historycznych, a nagrody przyznano w czterech kategoriach. Konkurs organizują Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, TVP oraz Narodowe Centrum Kultury. Gala, która odbyła się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, została objęta patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Książka Historyczna Roku historia Polski nagroda gala KSIĄŻKA Witold Banach Katarzyna Cygler Trójka

Rachela Auerbach tworzyła Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego. Dokumentowała tragedie Żydów

Jeden ze skwerów na warszawskiej Woli otrzymał imię Racheli Auerbach z tajnej grupy Oneg Szabat, zaangażowanej w tworzenie Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, znanego jako Archiwum Ringelbluma. - Rachela Auerbach była niezwykle ważną postacią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karolina Szymaniak z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Rachela Auerbach Oneg Szabat Archiwum Getta Warszawskiego Archiwum Ringelbluma Żydowski Instytut Historyczny Witold Banach getto warszawskie Żydzi II wojna światowa

Film "On the Adamant" - dokumentalna prawda o chorobach psychicznych

- Dzięki temu filmowi możemy zobaczyć coś, co jest dostępne tylko za zamkniętymi drzwiami, o czym się zazwyczaj nie mówi. Obawiałam się, że znów zobaczę to samo, jak potworny psychiatra lub psycholog będzie dręczyć pacjentów. Spotkałam się z obrazem prawdy - mówiła w Dwójce psychiatra dr Maja Herman.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach psychiatria psychologia psychoterapia Dwójka film dokumentalny FILM Berlinale

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci za nami. Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski nagrodzony

Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski zdobył nagrodę główną w konkursie radiowym XV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Podczas sobotniej (30.09) gali zamknięcia festiwalu wręczono także nagrody twórcom filmów fabularnych i dokumentalnych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Witold Banach reportaż Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film dokumentalny Katyń

Powstanie Warszawskie. "Błyskawica" informowała o bohaterstwie Polaków i bestialstwie Niemców

Od momentu wybuchu Powstania Warszawskiego intensywnie pracowano nad uruchomieniem radiostacji. - Halo, tu mówi "Błyskawica"! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 metra - tak brzmiał pierwszy komunikat nadany 8 sierpnia z gmachu PKO przy ulicy Jasnej. Odczytał go spiker Zbigniew Świętochowski ps. Krzysztof.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach Powstanie Warszawskie

Joanna Wnuk-Nazarowa: Order Orła Białego poświęcam mojemu ojcu

- Jestem głęboko wdzięczna kapitule i Panu Prezydentowi za przyznanie najwyższego odznaczenia, jakie Rzeczpospolita ustanowiła. Na wieść o tym zadrżało moje serce, byłam wszak świadkiem, kiedy Order Orła Białego odbierali moi mistrzowie, a później wielcy przyjaciele: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Mieczysław Tomaszewski - mówiła Joanna Wnuk-Nazarowa, odznaczona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego w Święto Trzeciego Maja. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka Order Orła Białego Witold Banach

Kapelani katyńscy. "W tym piekle na ziemi, jakim były obozy jenieckie, starali się zachować przyzwoicie"

Armia Czerwona, wkraczając do Polski w 1939 roku, aresztowała m.in. duchownych i osadziła ich w obozach jenieckich. - Wielu z nich pewnie nie wiedziało, że pełni tam swoją ostatnią posługę. Byli znienawidzeni w sposób szczególny, zarówno przez Sowietów, jak i przez Niemców - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w przeddzień 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Witold Banach Katyń IPN Karol Nawrocki Elżbieta Witek zbrodnia katyńska duchowieństwo

25. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły - różnorodność kina i jego twórców

- Jestem pewny, że 25 lat Orłów zmieniło polskie kino, że sprawiedliwie nagradzamy autorów za ich prawdziwe dokonania. Mam przekonanie, że dzięki temu powstają lepsze filmy. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy biorą udział w głosowaniu - mówił prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  kino Agnieszka Holland Witold Banach Dwójka Polskie Nagrody Filmowe Orły Dariusz Jabłoński FILM

Bohater nie tylko dla rolników. Rocznica zamordowania Piotra Bartoszcze

Mija 39 lat od śmierci Piotra Bartoszcze - lidera rolniczej "Solidarności", zamordowanego przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa. Uroczystości upamiętniające miały miejsce w Inowrocławiu, Radłówku i Sławęcinie; do dziś nie udało się ustalić tożsamości zabójców działacza walczącego m.in. o prawa mieszkańców wsi.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Bartoszcze PRL historia Polski służba bezpieczeństwa Witold Banach