Polskie Radio
Section05
Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Ofiarność, która wychowała kolejne pokolenia". Tadeusz Syka o postaci ks. Brzóski

- Ksiądz Stanisława Brzóska to pierwszy, XIX-wieczny "niepokorny", w noc wybuchu Powstania Styczniowego zostaje dowódcą i przeprowadza atak na rosyjski garnizon w Łukowie, który wychodzi mu doskonale, wtedy władze powstańcze dostrzegają jego potencjał i mianują go naczelnym kapelanem powiatu łukowskiego i generałem. To była wielka inspiracja, by ten film zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

Powstaje film o ks. Stanisławie Brzósce. Tadeusz Syka: to bardzo aktualna historia

- Podjęliśmy się tego wielkiego wyzwania, jakim jest sięgnięcie do czasów powstania styczniowego i opowiedzenie arcyciekawej, wręcz wyjątkowej historii ks. Stanisława Brzóski, który był ostatnim walczącym powstańcem styczniowym - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

PR24 Eugeniusz Starky o swoim filmie "Oblężenie Warszawy"

Julien Bryan musiał się skoncentrować na najbardziej istotnych rzeczach niemieckiego oblężenia Warszawy w 1939 roku. I jakimś cudem Boskim trafił na absolutnie nieprawdopodobne postacie. Kazimiera Mika, która płacze nad swoją zabitą siostrą - to zdjęcie stało się ikoną, obejrzał je niemal cały świat - mówił w Polskim Radiu 24 laureat Złotego Opornika Eugeniusz Starky.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino film dokumentalny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

XIV Festiwal NNW. "Łączy ludzi, którzy szukają sposobu wyrażenia tożsamości"

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Czym wyróżniała się tegoroczna edycja "Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych"?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film polski

PR24 Podsumowanie 14. edycji Festiwalu NNW

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu uznano teledysk do utworu "Dużo małych cudów" Kuby Knapa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Magdalena Merta Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci KULTURA FILM

Znamy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni [ZOBACZ WIDEO]

Za nami czternasta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywał się w Gdyni od środy 28 września do soboty 1 października 2022 roku. Podczas wydarzenia nagradzane są również produkcje radiowe, a fundatorem nagród jest Polskie Radio. Na Festiwalu prezentowane są najlepsze reportaże radiowe, których tematem jest polska historia najnowsza. 
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia reportaż Jakub Tarka W POLSKIM RADIU Arkadiusz Gołębiewski

Laureaci Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Jakub Tarka z wyróżnieniem

Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał wyróżnienie w konkursie "Reportaż radiowy" na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni za reportaż "Wirtuoz". Zwycięzcą w tej kategorii została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Uroczysta gala finałowa Festiwalu NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia reportaż Jakub Tarka Ignacy Jan Paderewski

Poznaliśmy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Oto nagrodzone dzieła

Dokumenty "1939 Oblężenie Warszawy" i ukraiński "Plai" a także amerykańsko-brytyjska produkcja fabularna "Mauretańczyk" to najlepsze filmy XIV Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu został utwór "Dużo małych cudów" Kuby Knapa. Uroczysta gala finałowa Festiwalu NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo FILM festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia

W Gdyni wystartował XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

Przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu "Snajper", gruziński kandydat do Oscara "Brighton 4th", amerykański "Niepokonany" Barry'ego Levinsona, przedpremierowe projekcje: polskiego filmu "Orzeł. Ostatni patrol" i filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna" – to tylko niewielka część tego, co czeka widzów w czasie czterech intensywnych dni XIV Festiwalu Filmowego NNW, który właśnie się rozpoczął. W sumie zaplanowano 200 wydarzeń, a w tym 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski Katarzyna Cygler Trójka

Paweł Ukielski: Rosja używa manipulacji historycznej do uzasadniania swoich działań zbrojnych

- Rosja manipulacji historycznej używa na wielu poziomach. Pierwszy poziom to uzasadnianie swojej agresji, drugi - skłócanie narodów, trzeci to budowanie pewnego fałszywie pojmowanego patriotyzmu we własnym społeczeństwie - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Europa ŚWIAT