Irena Santor, Martyna Pastuszka i Wojciech Niedziółka laureatami konkursu Koryfeusz Muzyki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 11:00
- Ludzie w jakiś sposób chcieli mi pokazać, że doceniają to, co robię, to, co zrobiłem przez ostatni rok - mówił skrzypek Wojciech Niedziółka, zdobywca Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku. Statuetki otrzymali również: założycielka {oh!} Orkiestry Martyna Pastuszka w kategorii Osobowość Roku, Karolina Kaźmierczak, dyrektorka konkursu imienia Henryka Wieniawskiego uznanego za wydarzenie roku, oraz Irena Santor, laureatka Nagrody Honorowej.
Skrzypek Wojciech Niedziółka odebrał wyróżnienie w kategorii Odkrycie Roku podczas uroczystej gali nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Skrzypek Wojciech Niedziółka odebrał wyróżnienie w kategorii "Odkrycie Roku" podczas uroczystej gali nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 w Filharmonii Narodowej w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, są to Irena Santor - zdobywczyni Nagrody Honorowej, Wojciech Niedziółka - Odkrycie Roku, Martyna Pastuszka - Osobowość Roku, oraz 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - Wydarzenie Roku.
  • Gala wręczenia nagród środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej miała miejsce 23 października w Filharmonii Narodowej.

W poniedziałkowy wieczór w Filharmonii Narodowej rozdano nagrody środowiska muzycznego.

Odkrycie Roku: Wojciech Niedziółka

Wśród laureatów znalazł się Wojciech Niedziółka, którego słuchacze Dwójki mieli okazję poznać w czasie ubiegłorocznego 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Konkurs ten również zdobył Koryfeusza - jury uznało go bowiem za Wydarzenie Roku.

Wojciech Niedziółka, wówczas 19-letni, był jedynym Polakiem, który zakwalifikował się do drugiego etapu zmagań, a publiczność zachwycił nie tylko techniką i stylem gry, ale również charyzmą.

- Ludzie w jakiś sposób chcieli mi pokazać, że doceniają to, co robię, to, co zrobiłem przez ostatni rok. Przede mną dużo pracy, żeby po prostu stawać się coraz lepszym artystą. Nie ma skrzypka, który może powiedzieć w pewnym etapie życia, że umie wszystko, nie mam takiego artysty - zapewniał tuż po odebraniu nagrody.

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, twórczyni i koncertmistrzyni {oh!} Orkiestry Martyna Pastuszka i skrzypek Wojciech Niedziółka - to laureaci tegorocznej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023! Nagrodę honorową otrzymała Irena Santor.

Czytaj także:

Martyna Pastuszka - Osobowość Roku

Za Osobowość Roku uznana została założycielka i koncertmistrzyni {oh!} Orkiestry Martyna Pastuszka.

- Przyjmujemy na próbach, że to, w jaki sposób ktoś gra, to jest sposób, w jaki ten ktoś naprawdę pojmuje świat muzyczny, a także w ogóle wszystkie inne dziedziny sztuki. Dużo mniej jest mówienia, dużo więcej jest grania na naszych próbach, co - mam wrażenie - owocuje pewnego rodzaju postrzeganiem zespołu na scenie jako jednego organizmu. To bardzo często jest zaznaczane, zespół wygląda i porusza się, jakby był jednym organizmem - mówiła Dwójce laureatka nagrody.

Przypomnijmy, że {oh!} Orkiestra towarzyszyła uczestnikom niedawnego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który zakończył się 15 października.

Irena Santor - dama polskiej piosenki

Nagrodę Honorową za całokształt działalności otrzymała Irena Santor - pierwsza dama polskiej piosenki, wykonawczyni wielu niezapomnianych przebojów tworzących historię polskiej sceny muzycznej.

Irena Santor, odbierając nagrodę, dziękowała między innymi Polskiemu Radiu. - Po "Mazowszu" tak się szczęśliwie złożyło, że przytuliło mnie radio do siebie i pozwolono mi tam nagrywać piosenki i rozwijać się. To było takie ważne - ja musiałam z muzyki ludowej przejść trochę do takiej - jak to ja mówię - "cywilnej muzyki". Więc dziękuję radiu z całego serca - podkreśliła artystka.

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2023 - laureaci:

  • Irena Santor - Nagroda Honorowa
  • Wojciech Niedziółka - Odkrycie Roku
  • Martyna Pastuszka - Osobowość Roku
  • 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - Wydarzenie Roku

Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje od 2011 roku.


Posłuchaj
05:21 Dwojka_Poranek_Dwojki_Koryfeusze_2023_10_24-08-05-34.mp3 Irena Santor, Martyna Pastuszka i Wojciech Niedziółka laureatami konkursu Koryfeusz Muzyki Polskiej (Poranek Dwójki)

 

***

Relacja: Jan Kanty Zienko

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

mgc

mgc

Czytaj także

Eric Guo z Kanady wygrał Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Na II miejscu Piotr Pawlak

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 18:00
Zakończył się II Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Decyzją jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały zwycięzcą został Eric Guo z Kanady. Na II miejscu uplasował się Polak Piotr Pawlak, III miejsce zajęli ex aequo Angie Zhang (USA) i Yonghuan Zhong (Chiny).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2023. Irena Santor z Nagrodą Honorową

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 01:48
W Filharmonii Narodowej w Warszawie wręczono nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023. Dama polskiej piosenki Irena Santor, twórczyni i koncertmistrz oh! Orkiestry Historycznej Martyna Pastuszka, skrzypek Wojciech Niedziółka i 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu to laureaci tegorocznej edycji nagrody.
rozwiń zwiń