Irena Santor: Jerzy Połomski swoim głosem potrafił zaskarbić sobie miłość każdego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 18:13
- Miał cudowną barwę głosu. Te alikwoty, ten głos - taki pełny. Gdy śpiewał, potrafił zaskarbić sobie miłość wszystkich, nie tylko słuchaczy, ale i widzów. Boże, jaki on był popularny. Młode pokolenie nie zdaje sobie nawet z tego sprawy - tak Jerzego Połomskiego wspominała w radiowej Dwójce Irena Santor. Słynny piosenkarz zmarł 14 listopada w wieku 89 lat.
Jerzy Połomski zmarł 14 listopada w wieku 89 lat
Jerzy Połomski zmarł 14 listopada w wieku 89 latFoto: Polskie Radio

Pozostały wielkie przeboje

Jerzy Połomski był wielką gwiazdą polskiej piosenki lat 60. i 70. Dzięki jego osobowości estradowej do dziś śpiewamy dziesiątki przebojów, w tym "Cała sala śpiewa z nami", "Bo z dziewczynami", "Daj" czy "Nie zapomnisz nigdy". 

- Był artystą, którego się kocha, którego się przytula do serca; nierozbuchany, inaczej niż dzisiejsze czasy: wszystko musi być groźne, dynamiczne, rytmiczne, krzykliwe. Jako człowiek był trochę skomplikowany, nie był najmilszy, najgrzeczniejszy, nie był kimś, kto się z wszystkimi kumplował. Był trochę samotnikiem, a zarazem człowiekiem niezwykle rzetelnym zawodowo - podkreślała Irena Santor.

Urodzony piosenkarz, wykształcony aktor 

Miał być architektem, jednak zamiast na politechnice rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Dość wcześnie zdał sobie sprawę, że to nie teatr, a estrada jest jego powołaniem. Jeszcze w latach 50. zaczął nagrywać piosenki dla Polskiego Radia. Jako wychowanek Wandy Wermińskiej i Ludwika Sempolińskiego szybko zyskał sympatię publiczności. W 1958 roku zajął nawet drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza (pierwsze zajął Mieczysław Fogg).

Irena Santor w towarzystwie Jakuba Kukli (P) i Moniki Zając (L) Irena Santor w towarzystwie Jakuba Kukli (L) i Moniki Zając (P)

Jerzy Połomski śpiewał piosenki wielu twórców, m.in. Włodzimierza Korcza. - Jurek był człowiekiem bardzo muzykalnym. Przede wszystkim miał nadzwyczajną barwę głosu. On po prostu urodził się i miał taki głos. W szkole aktorskiej uczył się interpretacji i to się słyszy w jego piosenkach. On często śpiewał bardzo piękne teksty i jako wykształcony aktor wiedział, jak te teksty podać. Napisałem dla niego kilka piosenek, m.in. trzy utwory do tekstów Adama Kreczmara. Najbardziej lubianą przeze mnie jest chyba "Kodeks". Potem były jeszcze piosenki "Chłopcy z naszej ulicy" i "Pejzaż" - przypomniał w audycji "Dwie do setki" kompozytor.


Posłuchaj
118:51 2022_11_19 15_00_04_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Jerzy Połomski - wielka gwiazda polskiej piosenki (Dwie do setki/Dwójka) 

W programie poświęciliśmy też uwagę złotym dla polskiej piosenki dekadom lat 60. i 70. i atmosferze współpracy nad utworami w Polskim Radiu. Usłyszeliśmy również fragmenty wywiadów z Jerzym Połomskim z radiowego archiwum.

[YouTube/Jerzy Połomski🇵🇱]

***

Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 r. w Radomiu jako Jerzy Pająk. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, gdzie nad warsztatem aktorskim pracował pod okiem Stanisławy Perzanowskiej i Ireny Kwiatkowskiej, śpiewu uczył się u Wandy Wermińskiej i Marii Mokrzyckiej, zaś interpretacji piosenek - u Ludwika Sempolińskiego.

Jako aktor zadebiutował w 1957 r. na deskach warszawskiego Teatru Buffo, później występował w Teatrze Syrena. Występował m.in. na festiwalach w Sopocie i Opolu, zdobywając ogromną popularność.

W czasach największej sławy Połomski koncertował m.in. w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, Szwecji, Francji, a nawet na Kubie. Wielokrotnie występował także w ośrodkach polonijnych w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także:

Dwukrotnie - w 1967 i 1969 r. - został wyróżniony tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, przy okazji jubileuszu Polski Ludowej. W 2000 r. Połomskiego wyróżniono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a osiem lat później otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Irena Santor (piosenkarka), Maria Żabicka (redaktorka muzyczna), Włodzimierz Korcz (kompozytor, pianista, aranżer), Michał Wilczyński (publicysta, wydawca, archiwista polskiego jazzu)

Data emisji: 19.11.2022

Godzina emisji: 15.00

pg/kor

Czytaj także

Jerzy Połomski: publiczności nie da się oszukać

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 21:53
- Szkoła teatralna wyuczyła mnie tego, by nie robić widowni zawodu. Trzeba szanować wszystkie życzenia publiczności - mówi piosenkarz, Jerzy Połomski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Jerzy Połomski. Wokalistę wspominają artyści i dziennikarze muzyczni

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 02:08
Dziennikarka muzyczna Polskiego Radia Maria Szabłowska powiedziała, że Jerzy Połomski był symbolem bardzo dobrej piosenki. Z kolei Irena Santor stwierdziła, że "wraz z Jerzym Połomskim odeszła pewna epoka". Artysta zmarł w poniedziałek w wieku 89 lat.
rozwiń zwiń