O miłości w czasach beznadziei

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 10:00
Bohaterowie nowej książki Agnieszki Cubały doświadczyli miłości tam, gdzie nikt nie odważyłby się jej szukać - za drutami obozów i łagrów, za murami gett, kratami więzień niemieckich, radzieckich i ubeckich, podczas rzezi wołyńskiej albo niewolniczej pracy na robotach w III Rzeszy. 
Audio
 • Książka "Miłość bez jutra" Agnieszki Cubały (Dwójka/Poranek Dwójki)
Miłość w książce Agnieszki Cubały trwa mimo tragedii i toczącej się wojny
Miłość w książce Agnieszki Cubały trwa mimo tragedii i toczącej się wojnyFoto: NAC

W książce "Miłość bez jutra. Prawdziwe historie zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett" Cubała maluje obraz silnych uczuć, które rodziły się i trwały mimo okrucieństwa wojny, przypominając nam, że miłość nie zna granic. Ta poruszająca książka to zbiór historii opartych na faktach - opowiada o prawdziwych ludziach, którzy w obliczu niewyobrażalnych wyzwań, potrafili kochać, dawać ciepło i zrozumienie. Autorka śledzi losy wybranych postaci i ich romantycznych relacji, analizując fenomen miłości, która pojawiała się nagle lub istniała jeszcze przed wojną i trwała, mimo okrutnych realiów, w świecie pozbawionym nadziei.

Wśród bohaterów książki znajdują się znani poeci, pisarze i artyści, tacy jak Stanisława Fleszarowa-Muskat, Tadeusz Borowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wiera Gran, Hanka Ordonówna, Witold Zacharewicz, a także rodzice reżysera Romana Polańskiego czy też osoby będące pierwowzorami bohaterów filmów "Popiół i diament", "Mała Moskwa" i "W zawieszeniu". 


Okładka książki "Miłość bez jutra" Okładka książki "Miłość bez jutra"

Do tego: 

 • Publikacja „Jak dożyć 100 lat. Styl życia ludów Kaukazu” to nowość Muzeum Etnograficznego w Toruniu, wydana w serii Etnografia Ocalona. Jej autorka – Sula Benet – znana jest czytelnikom głównie ze swojej pracy dyplomowej „Konopie w wierzeniach i zwyczajach ludowych”. Benet to urodzona w Warszawie polska Żydówka. Była uczennicą prof. Stanisława Poniatowskiego, pod koniec lat 30. XX w. emigrowała do USA, gdzie jej promotorką i mentorką była Ruth Benedict. „Jak dożyć 100 lat” to próba zwrócenia uwagi na kulturowe wzorce traktowania ludzi starych w społeczeństwach ludów Kaukazu. O książce z Olgą Kwiatkowską z Muzeum Etnograficznego w Toruniu rozmawia Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

  Posłuchaj
  06:39 PORANEK DWOJKI Dwojka 2024_02_17-07-49-02.mp3 Publikacja „Jak dożyć 100 lat. Styl życia ludów Kaukazu” Suli Benet (Dwójka/Poranek Dwójki)

   

 • Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku od lat wspiera kulturę związaną z tkactwem, skupiając się na jego ochronie i upowszechnianiu. W ostatnich latach, realizując projekt „Podlaskie sploty” odkryto tam bardzo wiele tkanin dwuosnowowych, wybieranych, kilimów czy przetykanych - tzw. radziuszek. Radziuszki do tkactwa ludowego trafiły za pośrednictwem zawodowych tkaczy – rzemieślników, od których wiejskie tkaczki przejmowały jedynie prostsze wzory.  Radziuszki zostały opracowane i wydane przez Podlaski Instytut Kultury w publikacji „Radziuszka – wzory i technika”. O szczegółach opowiada Maria Czok.

  Posłuchaj
  05:06 PORANEK DWOJKI Dwojka 2024_02_17-08-19-28.mp3 Publikacja Podlaskiego Instytutu Kultury „Radziuszka – wzory i technika” (Dwójka/Poranek Dwójki)

   

 • Viskas kas geriausia! Wczoraj (16 lutego) nasi sąsiedzi na Litwie obchodzili 106. rocznicę odzyskania niepodległości. Ważną częścią obchodów, jak zawsze, były tam elementy kultury ludowej, która przy odradzaniu litewskiej państwowości, a przede wszystkim tożsamości etnicznej miała fundamentalne znaczenie. Dlaczego? O tym, goszcząc nas w Litewskim Muzeum Etnograficznym w Rumszyszkach, opowiedzą etnograf Arunas Vaicekauskas i dyrektorka skansenu Aiste Lazauskiene. >> ZOBACZ WIĘCEJ <<

  Frasobliwy 4 1200.jpg
 • Rozpoczęliśmy Wielki Post. W tym szczególnym okresie zapraszamy Państwa na nowy cykl, w którym przejdziemy śladami sztuki ludowej w aspekcie pasyjnym. To właśnie on determinował przeżywanie Wielkiego Postu na polskiej wsi. Naszym przewodnikiem będzie etnograf i historyk sztuki Łukasz Ciemiński, prowadzący dział etnografii grudziądzkiego Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi. Oto Pasja według Łukasza.

  Posłuchaj
  07:20 POANEK DWOJKI Dwojka 2024_02_17-08-47-21.mp3 Pasja wg Łukasza cz. 1 Chrystus frasobliwy (Dwójka/Pasja wg Łukasza)

   

 • „Muzyczna wrażliwość, precyzja wykonawcza i umiejętne połączenie świata klasyki z tradycją” tak występ artystek z SEKUNDa ocenili jurorzy Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” w 2022 roku, przyznając im Nagrodę Programu 2 Polskiego Radia! Dzięki tej nagrodzie Wiola Jakubiec i Dorota Błaszczyńska-Mogilska właśnie nagrały materiał na debiutancką płytę!

  Posłuchaj
  13:19 PORANEK DWOJKI Dwojka 2024_02_17-09-16-31.mp3 Duet SEKUNDa debiutancką płytą! (Dwójka/Poranek Dwójki)

   

piesek gramofon pan pies okulary radio

Słuchaliśmy:

7.09 Jan SebastianBach Sonata triowa nr 6 G-dur, BWV 530, I. Vivace Yo-Yo Ma, Chris Thile, Edgar Meyer (3:07)

7.15 Las Lloronas Lagrimas (4:59)

7.25 Vołosi Bitter Sweet (4:27)

7.31 Park Jiha On water (4:12)

7.37 Jarosław Kryśko Buły ludy newirniji (3:02)

7.45 Antonio Vivaldi Koncert „per Maestro de Morzin” na fagot, smyczki i basso continuo g-moll RV 496, III. Allegro Peter Whelan, La Serenissima (3:15)

7.54 Maria Pomianowska Wind (4:49)

8.02 Niccolo Piccini, libr. Pietro Metastasio, Aria Arbace "Che legge spietata" z opery Catone in Utica  wyk. Philippe Jaroussky (kontratenor) +

Le Concert De La Loge dyr. Julien Chauvin (3:49)

8.09 Rhiannon Giddens, Francesco Turrisi Spiritual (4:26)

8.15 Adam Strug Tam na rzece (4:18

8.27 Gianni Brezzo Flower Rain (3:36)

8.43 Trys keturiose Kâ tu, bitela (3:36)

8.53 André Manoukian Soufi Dance (4:28)

9.08 Sekunda Gronicek (5:03)

9.23 Sekunda Tchnienie (3:35)

9.26 Hanka Ordonówna Wróć, tak bez ciebie mi źle (3:24)

9.47 Edward Elgar Salut d’amour, op. 12 Nicola Benedetti, Petr Limonov (3:01)

9.51 Derek Gripper Jarabi (Passion) (6:36) 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 17.02.2024

Godzina emisji: 9.30