Montażysta filmowy Marcin "Kot" Bastkowski: Jerzy Hoffman dał mi wolność

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 11:00
- Jerzey Hoffman dał mi wolność i to było niesamowite. Pamiętam, jak go pytałem parę razy: "Panie Jerzy, panie Jerzy, a czy to się panu podoba?". A on mówi: "słuchaj ,stary, mnie naprawdę nic nie obchodzi, co mi się podoba. Zrób i mi pokaż, ja ci dopiero wtedy powiem, czy mi się podoba"- mówił w Dwójce montażysta filmowy Marcin "Kot" Bastkowski, który wkrótce będzie gościem Przeglądu Filmów Jerzego Hoffmana.
Marcin Kot Bastkowski
Marcin "Kot" BastkowskiFoto: Stanisław Leszczyński
  • W Warszawskim kinie Kultura od 8 do 11 kwietnia odbędzie się Przegląd Filmów Jerzego Hoffmana.
  • Jednym z gości wydarzenia będzie Marcin "Kot" Bastkowski - montażysta pracujący przy filmach wielkiego reżysera. O swojej pracy opowiedział także w Dwójce.

- Jedno jest pewne: mody mijają, a wieczne są tylko namiętności ludzkie, takie jak miłość, nienawiść, zazdrość, żądza władzy - mawia Jerzy Hoffman. I aktualność jego filmów nie mija.

"Ogniem i mieczem" - duże wyzwanie

Już wkrótce największe dzieła reżysera będzie można zobaczyć w Warszawie. Tymczasem nasze studio odwiedził montażysta Marcin "Kot" Bastkowski, który swoją zawodową drogę rozpoczął od pracy przy "Ogniem i mieczem" Hoffmana.

- Początkowo, jak mi zaproponowano, to ja się tak przestraszyłem, że odmówiłem tego filmu, bo pomyślałem sobie, że naród czeka, ja nie będę tego filmu montował. Trzy miesiące myślałem, zastanawiałem się i jednak powiedziałem, że teraz to ja bym chciał już zmontować ten film - opowiadał nasz gość.

Czytaj także:

Jerzy Hoffman i jego styl pracy

Marcin "Kot" Bastkowski przekonywał, że w pracy Jerzy Hoffman dawał mu dużą swobodę i darzył go zaufaniem.

- Jeśli chodzi o Jerzego Hoffmana, to on dał wolność i to było niesamowite. Pamiętam, jak go pytałem parę razy: "panie Jerzy, panie Jerzy, a czy to się panu podoba?". A on mówi: "słuchaj, stary, mnie naprawdę nic nie obchodzi, co mi się podoba. Zrób i mi pokaż, ja ci dopiero wtedy powiem, czy mi się podoba" - opowiadał montażysta. - Jerzy Hoffman lubił korzystać z ludzi, świetnie obsadzał aktorów, świetnie obsadzał współpracowników - dodał.


Fragment plakatu do filmu "Ogniem i mieczem" Fragment plakatu do filmu "Ogniem i mieczem"

Zbliżenie na Michała Żebrowskiego

Przytoczył też anegdotę związaną z jednym z najbardziej znanych aktorów występujących w filmach Jerzego Hoffmana - Michałem Żebrowskim.

- Montaż to sztuka opowiadania i tak naprawdę każdy film powstaje trzy razy. Najpierw się go pisze, później jest realizacja zdjęć, a później jest montaż. I dla mnie oczywiście najważniejsza jest ta ostatnia część realizacji. Michał Żebrowski mówił do mnie często: "Kot, pamiętaj, zawsze jak nie będziesz miał co włożyć, to zrób moje zbliżenie. Także ja o tym pamiętałem, starałem się to zbliżenie wkładać dosyć często" - żartował Marcin "Kot" Bastkowski.


Posłuchaj
18:34 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_04_05-09-30-32.mp3 Montażysta filmowy Marcin "Kot" Bastkowski: Jerzy Hoffman dał mi wolność (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin "Kot" Bastkowski (montażysta pracujący przy filmach Jerzego Hoffmana)

Data emisji: 5.04.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

Sławomir Fabicki: film "Lęk" opowiada o miłości i wolności wyboru

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 12:00
- Bardzo lubię opowiadać o człowieku, dla mnie człowiek jest zawsze w kinie najważniejszy: jego emocje, jego relacje z drugim człowiekiem, jego relacje ze światem, to co przeżywa, czuje, jak się zmienia. "Lęk" to film, który opowiada o  trudnej, skomplikowanej relacji dwóch bardzo kochających się sióstr, odbywających podróż samochodem z Polski przez Niemcy do Szwajcarii - mówił w Dwójce reżyser Sławomir Fabicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Pianoforte" z prestiżową Golden Reel Award. Polskie Radio ma swój udział w tym sukcesie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 09:00
- Jest to oczywiście ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że konkurenci w naszej kategorii to filmy produkowane przez duże domy produkcyjne: Netflix, Apple TV. Sukces filmu o Konkursie Chopinowskim jest bezsporny - mówiła w Dwójce reżyserka dźwięku Joanna Popowicz, która odebrała w Stanach Zjednoczonych Golden Reel Award dla filmu "Pianoforte". Dokument ten opowiada o uczestnikach XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń