Bruce Liu: moje podejście do Chopina podlega ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 17:50
- Sięgam po wczesne utwory Chopina. W świetle ostatnich wydarzeń na świecie trudno mówić o czasie zabawy i radości, ale wracając do muzyki, Chopin w latach młodości nie musiał się czego bać i wiódł beztroskie życie - mówił w Dwójce Bruce Liu, laureat XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Bruce (Xiaoyu) Liu
Bruce (Xiaoyu) LiuFoto: Darek Golik/NIFC

Bruce Liu w rozmowie z Andrzejem Sułkiem mówił o tym, jak zmienia się jego podejście do wykonywania muzyki Chopina po wygranej w Konkursie Chopinowskim

Artysta przyznał, że szczególnie bliski mu jest wczesny okres twórczości Fryderyka Chopina i lata jego młodości, które kompozytor spędził w Warszawie

Pianista zdradził nieco swoich planów repertuarowych i podkreślił, że w następnych miesiącach chciałby skupić się na mniej znanej muzyce francuskiej

Bruce Liu powrócił od Warszawy. Po intensywnych trasach koncertowych obejmujących Europę, Daleki Wschód, Amerykę Północną i Izrael zagrał dwa recitale z okazji urodzin Fryderyka Chopina. Koncert, który odbył się 1 marca w Filharmonii Narodowej transmitowaliśmy na naszej antenie.

Fortepian fazioli jak samochód wyścigowy

Powrót do Warszawy był okazją, by zapytać Bruce'a Liu, jak zmieniło się jego życie po wygranej w Konkursie Chopinowskim.

- Moje podejście do interpretacji muzyki Chopina podlega nieustannej ewolucji. Składa się na to wiele czynników: różne sale koncertowe, różne fortepiany, różne orkiestry, różni dyrygenci, a nawet publiczność - mówił pianista.

Zwrócił też uwagę na to, że znaczenie ma nawet konkretny instrument, na którym się gra. - Steinway, na którym grałem wtorkowy koncert brzmiał zupełnie inaczej w stosunku do mojego konkursowego fazioli.

Jak przekonywał Bruce Liu, brzmienie Steinwaya jest ustandaryzowane i powtarzalne w wielu instrumentach, co daje pianiście dużą pewność.

- Z kolei fortepian fazioli, na którym grałem w trakcie Konkursu Chopinowskiego był unikatowy. Ośmielę się porównać go do samochodu wyścigowego. Bardzo trudno go kontrolować, ma niezwykle czuły i lekki mechanizm. W moim odczuciu prezentował się jak instrument salonowy, co nie jest spotykane wśród fortepianów koncertowych - mówił artysta.

Fryderyk Chopin i świat emocji

Pianista podkreślał, że w muzyka Chopina charakteryzuje się intensywnymi emocjami i podatnością na improwizację.

- Życie Chopina dowodzi, że każdy dzień może przynieść nową interpretację. Kiedy jeden z jego uczniów zrealizował uwagi z poprzedniej lekcji fortepianu, Chopin zapytał: dlaczego tak grasz, kto Cię tego nauczył? Można wnioskować, że mistrz zaprzeczył swoim własnym zaleceniom i zmienił swoje podejście do utworu. Myślę, że na tym polega sztuka wykonywania muzyki Chopina - mówił Bruce Liu.

Podczas rozmowy prowadzący Andrzej Sułek nawiązał do biografii Chopina i do jego warszawskich lat. To w tym mieście kompozytor spędził swoje dzieciństwo i młodość.

- Tak, ten okres życia Chopina jest mi szczególnie bliski - mówił Bruce Liu. - Chopin przeprowadził się do Paryża w wieku 21 lat. Ja jestem teraz niewiele starszy i potrafię wyobrazić sobie jego lata młodości spędzone w Warszawie. To jest też powód dla którego sięgam po wczesne utwory Chopina. W świetle ostatnich wydarzeń na świecie trudno mówić o czasie zabawy i radości, ale wracając do muzyki, Chopin w latach młodości nie musiał się czego bać i wiódł beztroskie życie - stwierdził pianista.

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]


Bruce Liu nie zagra Bacha

Podczas Dwójkowej rozmowy laureat Konkursu Chopinowskiego zdradził też nieco swoich planów na przyszłość.

- Obecnie zgłębiam muzykę francuską, która jest pełna podobieństw do estetyki Chopina, a jednocześnie pozwala na chwilę się od niego oderwać. Takie poszerzanie repertuaru przebiega bardzo płynnie i nie wiąże się ze zmianą kierunku rozwoju - mówił.

Stwierdził, że chciałby poszerzać swój repertuar także o utwory barokowe, ale na pewno nie będzie sięgał po twórczość Bacha.

- Jego muzyka jest wspaniała, dzięki czemu doczekała się ogromnej popularności. Z mojej strony, chciałbym dać publiczności możliwość odkrycia czegoś innego, a za punkt wyjścia wybieram muzykę kompozytorów takich jak Rameau czy Couperin - podsumował.

Swoje niedawne koncerty z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina artysta zadedykował ofiarom wojny w Ukrainie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Bruce (Xiaoyu) Liu (laureat XVIII Konkursu Chopinowskiego)

Data emisji: 4.03.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 10:44
- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
rozwiń zwiń