Łódzka scena jazzowa. "Największym problemem jest bliskość Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 16:31
Gośćmi piątkowego "Poranka Dwójki" byli członkowie łódzkiego kwintetu jazzowego Kosmos. Muzycy debiutują ze swoim albumem. W audycji opowiedzieli nam m.in. o swojej historii i łódzkiej scenie jazzowej.
Łódzki kwintet jazzowy Kosmos debiutuje ze swoim albumem
Łódzki kwintet jazzowy "Kosmos" debiutuje ze swoim albumemFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski
  • Premiera albumu "Kosmos" będzie miała miejsce 25 czerwca.
  • Kamil Guźniczak przyznał w Dwójce, że kwintet tworzą muzycy o różnych zainteresowaniach i kluczem we współpracy jest znalezienie kompromisu.

W "Poranku Dwójki" Kosmos, czyli kwintet złożony z kornecisty Jana Ostalskiego, saksofonisty Iwo Tylmana, pianisty Stanisława Szmigiery, kontrabasisty Kamila Guźniczaka i perkusisty Kacpra Kuty. Za kilka dni na rynek trafi debiutancki album zespołu zatytułowany "Kosmos".

"Nasze utwory są wynikiem kolektywnej pracy – zazwyczaj zaczyna się ona od tematu zaproponowanego przez jednego z nas, później, pod wpływem improwizacji i sprawdzania różnych rozwiązań, kształtuje się stateczna forma. Zazwyczaj jednak nigdy nie jest ona ostateczna" – zastrzega Iwo Tylman.

Łódź i jazz

Iwo Tylman przyznał, że zespół zrzesza świeżych jazzmanów. - Kosmos powstał latem 2020 roku na warsztatach jazzowych w Chodzieży, i to były nasze absolutne początki. Dopiero uczyliśmy się grać jazz, improwizować i słuchać tej muzyki. Trochę nam zajęło, zanim się połączyliśmy. W obecnym składzie działamy od końcówki 2022 roku - zdradził.

Muzyk zapytany o swoje miasto i jego scenę jazzową powiedział, że można tam posłuchać interesujących występów, ale rozwojowi tej sceny nie sprzyja geografia. - Łódź jest bardzo specyficznym miastem. Dzieje się tam bardzo dużo różnych i fantastycznych rzeczy, ale nie jest to oczywiste środowisko do działania jazzowego. Bardzo lubimy muzykę improwizowaną i są miejsca, gdzie przyjeżdżają muzycy i coś się dzieje. Problemem Łodzi jest to, że jest blisko do Warszawy - powiedział Iwo Tylman.

Kwintet jazzowy Kosmos

Kamil Guźniczak opowiedział, że Kosmos to przede wszystkim zbiór indywidualności, a kluczem we współpracy jest osiągnięcie kompromisu. - Każdy z nas jest dość indywidualną jednostką i w naszej współpracy stawiamy na to, żeby ten stan rzeczy podtrzymywać i dochodzić do pewnego rodzaju kompromisów - powiedział muzyk.

- Każdy z nas słucha innej muzyki i wbrew pozorom w naszych inspiracjach jesteśmy sprzeczni. Uważam to za bardzo inspirujące paliwo do działania, bo musimy się jakoś dogadać i wychodzą z tego bardzo ciekawe rzeczy - dodał Kamil Guźniczak.


Posłuchaj
13:28 Poranek Dwójki kosmos 21.06.2024.mp3 Iwo Tylman i Kamil Guźniczak o kwintecie Kosmos i łódzkiej scenie jazzowej (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Iwo Tylman i Kamil Guźniczak (członkowie zespołu Kosmos)

Data emisji: 21.06.2024

Godzina emisji: 9.30

dz/wmkor

Czytaj także

"September Night". Unikatowy dokument twórczości Tomasza Stańki

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 13:38
W Poranku Dwójki rozmawiamy o "September Night", czyli unikatowym dokumencie rejestrującym wyjątkowy rozdział w twórczości Tomasza Stańki. Na tydzień przed premierą albumu opowiedzieli nam o nim Marcin Wasilewski i Michał Miśkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Tarwid Trio oraz Michał Górczyński z albumem "Flowers" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 19:15
"Flowers", album wydany w prestiżowej portugalskiej wytwórni Clean Feed, to zwrot w kierunku subtelności i klasyki na tle innych dokonań jednego z najbardziej oryginalnych pianistów młodego pokolenia - Grzegorza Tarwida. W ramach cyklu "Jazz.PL" materiał pierwotnie rozpisany na fortepian, kontrabas i perkusję, wybrzmiał w akompaniamencie klarnetu kontrabasowego, na którym zagrał Michał Górczyński.
rozwiń zwiń