Letnia Akademia Jazzu i Studio Jazzowe Polskiego Radia. "Chcemy wrócić do tradycji"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 12:23
Nie kopiujemy dzieł kompozytorów, lecz dajemy im nowe życie; chcemy udowodnić, że kompozycje artystów, którzy wpisali się złotymi zgłoskami do encyklopedii światowej sceny jazzowej, nadal mogą brzmieć aktualnie, a ich przekaz jest ponadczasowy - deklarują twórcy Letniej Akademii Jazzu.
Karolina Juzwa: chcemy, żeby festiwal był jak najbardziej zróżnicowany i żeby przyciągnąć jak najbardziej zróżnicowaną publiczność
Karolina Juzwa: chcemy, żeby festiwal był jak najbardziej zróżnicowany i żeby przyciągnąć jak najbardziej zróżnicowaną publicznośćFoto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski
  • 17. Letnia Akademia Jazzu potrwa od 4 lipca do 29 sierpnia.
  • W ramach tego wydarzenia będziemy słuchać Studia Jazzowego Polskiego Radia.
  • Karolina Juzwa - współorganizator festiwalu - powiedziała w Programie 2 Polskiego Radia, że w Studiu Jazzowym organizatorzy chcą wrócić do dawnych kompozycji Studia, które tworzyli najważniejsi muzycy jazzowi w naszym kraju.

W trakcie festiwalu hale przy Łąkowej 29 w Łodzi, które przed laty służyły filmowcom, stają się miejscem, w którym króluje improwizacja. LAJ daje możliwość współpracy młodego pokolenia z profesjonalnymi muzykami. Wspólnie pochylą się nad repertuarem legend.

Zróżnicowany program Letniej Akademii Jazzu

Karolina Juzwa opowiedziała o założeniach organizatorów, które dotyczą przygotowywania programu festiwalu. - Zawsze staramy się przygotować program festiwalu w taki sposób, żeby był jak najbardziej zróżnicowany i żeby przyciągnąć jak najbardziej zróżnicowaną publiczność. Wszystko po to, żeby każdy mógł z tego programu coś dla siebie wziąć i zainspirować się - opowiedziała.

- Mamy koncerty bardziej eksperymentalne, jak i spokojniejsze. Publiczność łódzka z ogromnym szacunkiem i zainteresowaniem obserwuje to, co dzieje się na scenie. Artyści zagraniczni, którzy przyjeżdżają do Łodzi, są zachwyceni tą publicznością - oceniła.

Wyjątkowa publiczność jazzowa

To właśnie publiczność w Łodzi, jak w i całej Polsce, sprawia, że wykonawcy są zachwyceni koncertami. - Pierwszym szokiem dla artystów, którzy po raz pierwszy odwiedzają naszą imprezę, jest to, że na koncert jazzowy przychodzi 800 osób, które są w różnym wieku: od starszych po dzieci. Drugim szokiem jest to, z jaką atencją i poszanowaniem tego, co artyści robią na scenie, podchodzi publiczność - powiedziała Karolina Juzwa.

Czytaj też:

- Jest jeszcze trzeci szok. To fakt, że sprzedają się płyty. Uważam, że w Łodzi i ogólnie w Polsce mamy wyjątkową publiczność, która chodzi na koncerty, szanuje artystów i jest ciekawa tego, nawet jeżeli wcześniej nie znała tych artystów - podkreśliła.

Studio Jazzowe Polskiego Radia

W ramach Letniej Akademii Jazzu organizowane jest także Studio Jazzowe Polskiego Radia. 20-osobowa orkiestra zagra dawne kompozycje Studia. Partytury utworów, które złożyły się na repertuar jubileuszowego koncertu, zostały wydobyte z archiwum Polskiego Radia. - Historia Studia Jazzowego jest taka, że od zawsze umożliwiała artystom z danej epoki wspólne tworzenie i komponowanie na duży skład. Teraz razem z Polskim Radiem chcemy wrócić do tej tradycji - powiedziała Karolina Juzwa.

- Tym razem skład poprowadzi Nikola Kołodziejczyk - jeden z najlepszych kompozytorów i aranżerów młodego pokolenia. Zaprosił do orkiestry również młodych artystów, mimo że trochę starszych - dodała.

Posłuchaj
11:50 PR2 2024_06_28-09-19-51.mp3 Karolina Juzwa o 17. Letniej Akademii Jazzu (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Karolina Juzwa (współorganizator Letniej Akademii Jazzu)

Data emisji: 28.06.2024

Godzina emisji: 9.20

dz, mgc, kormp

Czytaj także

"Na zawsze Melomani". Twórcy: ten film to podróż nie tylko w sensie geograficznym

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 11:09
- "Na zawsze Melomani" to podróż również w sensie mentalnym, psychicznym i historycznym. W filmie pojawia się nie tylko Warszawa, nie tylko Kraków, ale jeszcze Sopot i Ustronie Morskie, które też odegrało kluczową rolę w historii zespołu. Jak podają różne źródła, choć wielu z tym wciąż polemizuje, to właśnie tam zawiązali się Melomani - mówił w Dwójce Igor Mertyn, scenarzysta i producent filmu dokumentalnego o kultowym zespole.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódzka scena jazzowa. "Największym problemem jest bliskość Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 16:31
Gośćmi piątkowego "Poranka Dwójki" byli członkowie łódzkiego kwintetu jazzowego Kosmos. Muzycy debiutują ze swoim albumem. W audycji opowiedzieli nam m.in. o swojej historii i łódzkiej scenie jazzowej.
rozwiń zwiń