Siła bezsilnych

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 02:00
W "Poranku Dwójki" rozmowa z autorem książki poświęconej historii Komitetu Obrony Robotników.
Audio
Jan Skózyński: Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników. Fragm. okładki
Jan Skózyński: "Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników". Fragm. okładkiFoto: materiały promocyjne/Świat Książki

Jan Skórzyński, autor książki "Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników", był gościem "Poranka Dwójki". Historia KOR to dzieje walki o egzystencję wysp niezależności w podporządkowanym rządzącej partii świecie PRL - przypomina autor, znany dziennikarz, kreśląc z rozmachem dzieje ruchu KOR-owskiego i losy jego działaczy (Lipskiego, Kuronia, Barańczaka, Macierewicza, Naimskiego, Michnika, Mikołajskiej i innych) na tle wydarzeń w Polsce Ludowej.

Rolę Komitetu Obrony Robotników, działającego w latach 1976-81, trudno w historii Polski przecenić. Bogato udokumentowana książka Jana Skórzyńskiego, w której autor wykorzystał wiele nowych źródeł, m.in. dokumenty z archiwum IPN, bez wątpienia zainteresuje nie tylko tych, którzy działalność KOR pamiętają. I warto ją przypomnić w 23. rocznicę pierwyszych wyborów  w PRL z udziałem opozycji demokratycznej.

Naszym gościem był także Edward Chudzik - zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury - opowiedział on o imprezach, które odbywają się w ramach Święta Wolności organizowanego wspólnie przez NCK, Dom Spotkan z Historią i Kancelarię Prezydenta RP. Jednym z wydarzeń jest wystawa zdjęć Chrisa Niedenthala.

Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy, piosenka z rekomendacją a w tym tygodniu piosenki rekomenduje aktorka - Magdalena Zawadzka.

Nie zabraklo też płyty tygodnia, a są to dwa albumy z muzyką Władysława Żeleńskiego w nagraniu Joanny Ławrynowicz.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

4 czerwca (poniedziałek)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Folklor tamtych lat – wspomnienia o Ance Kowalskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 13:00
O poetce, powieściopisarce, dziennikarce, działaczce opozycji w PRL mówią jej przyjaciele, m.in. Krystyna Janda i Adam Michnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniana Halina Mikołajska

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 08:18
Przypomnieniu postaci tej zasłużonej artystki i działaczki KOR poświęcone były Jedynkowe "Rozdroża kultury". Za pretekst posłużyła zbliżająca się uroczystość odsłonięcia na terenie Sejmu jej pomnika w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989.
rozwiń zwiń