Młodzi, film i Koszalin

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 10:00
Młodzi filmowcy spotykają się nad morzem już po raz 31.
Audio
  • O festiwalu "Młodzi i Film” mówi reżyser Janusz Kijowski
  • Łukasz Czuj nt. swojego nowego spektaklu "Komedia obozowa"
Fragment plakatu
Fragment plakatuFoto: materiały promocyjne

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" opowiedzieliśmy o festiwalu "Młodzi i Film”, który rok temu obchodził jubileusz trzydziestolecia. Jednak jego historia sięga wstecz niemal czterdziestu lat: pierwszy raz do Koszalina na przegląd pod nazwą Międzynarodowe Spotkania Filmowe "Młodzież na ekranie” filmowcy zjechali się w 1973 roku. Realizacją swoich marzeń oraz własnych, niezależnych dróg artystycznych zajmowali się początkujący wówczas filmowcy: Krzysztof Zanussi (nagrodzony w Koszalinie Wielkim Jantarem 73’ za film "Iluminacja”), Krzysztof Kieślowski (Wielki Jantar 76’ za "Personel”), Agnieszka Holland (Wielki Jantar 79’ za "Aktorów Prowincjonalnych”). Dziś nikt nie wątpi w autorytet tych twórców, wtedy jednak werdykty jurorów nie były aż tak oczywiste.

O festiwalu "Młodzi i Film” mówił reżyser Janusz Kijowski.

W "Poranku" rozmawialiśmy również z Łukaszem Czujem, który opowiadał o swoim nowym spektaklu "Komedia obozowa". Przedstawienie przygotowywane jest w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Poza tym w "Poranku" oczywiście kalendarium, przegląd prasy, wiadomości kulturalne i płyta tygodnia. Nie zabrakło też piosenki z rekomendacją. W tym tygodniu piosenki wybiera Zbigniew Namysłowski.

10 września (poniedziałek)

Czytaj także

Miał być horror - wyszła czarna komedia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2011 07:00
Maciej Bochniak należy do pokolenia młodych reżyserów. Ma szczęście i umiejętności - w konkursie na festiwalu "Młodzi i Film" biorą udział dwa jego filmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kostiumowy debiut Panka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 10:43
Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Chyra, Mariusz Bonaszewski, Jan Nowicki, Danuta Stenka i Magdalena Czerwińska - wszyscy w kostiumach, w debiucie Adriana Panka "Daas".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramini to nie galerianki

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 14:25
Sylwester Jakimow filmem o nastolatkach i ich wieczornej podróży po Łodzi wygrał festiwal "Młodzi i film" w Koszalinie. Kasia Kornet miała okazję być na planie "Koleżanek".
rozwiń zwiń