REKLAMA

Trochę o muzyce minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 09:00
Projekt Playback Play w tym roku zajmuje się muzyką minimalistyczną - właśnie zjeżdżają do Warszawy artyści ze świata, by połączyć siły z miejscowymi muzykami.
Audio
  • Marek Winiarski, dyrektor 7. Krakowskiej Jesieni Jazzowej
  • Michał Libera, kurator projektu Playback Play
Trochę o muzyce minimalnej
Foto: Glow Images/East News

W środowym "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o projekcie Playback Play, który od pięciu lat stanowi przestrzeń współpracy muzyków o różnych doświadczeniach i korzeniach muzycznych - z Polski i zagranicy. W tym roku tematem są dwa marginesy muzyki minimalistycznej - słowo mówione i blues. Obecne są w niej niemal od zawsze: słowo mówione od czasu słynnej magnetofonowej pętli "It's Gonna Rain" Steve'a Reicha a blues od wczesnych improwizacji La Monte Younga.

W celu przyjrzenia się tej alternatywnej historii, do Warszawy przyjeżdżają Andrea Belfi, David Grubbs, David Maranha i Pete Simonelli. Spotkają się tutaj z lokalnymi muzykami, m.in. z Michałem Bielą, Gosią Penkallą, DJ-em Lenarem i Agnes Szeląg. Wspólnie przygotują własne utwory sytuujące się na obrzeżach minimalizmu a także kompozycje m.in. Harry'ego Partcha, Henry'ego Flynta, Jamesa Tenney'a. Opracują także muzyczne wersje tekstów m.in. Susan Burner (Vanishing Point. How to disappear in America without a Trace) oraz dzienników etnomuzykologicznych Johna A. Lomaxa. O projekcie opowiadał jego kurator Michał Libera.

Gościem Poranka był także Marek Winiarski, dyrektor 7. Krakowskiej Jesieni Jazzowej. Festiwal to impreza trwająca często nawet ponad dwa miesiące, jest wielkim świętem muzyki improwizowanej. W środę wystąpią wielkie gwiazdy Mikołaj Trzaska i Peter Brötzmann.

Do wysłuchania rozmów zaprasza Tomasz Szachowski.

Czytaj także

Nagroda za możliwość ponucenia. Dobry polski projekt w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 10:19
- Z dźwiękiem często tak jest, że wprowadza nas bardziej w zakłopotanie, dezorientuje, niż pomaga nam znaleźć równowagę - mówi twórca polskiego pawilonu na Biennale Architektury w Wenecji. Polska została właśnie na tej imprezie wyróżniona!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dźwięki przedostały się do miast

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 22:00
Muzyka jest w mieście wszechobecna, czy chcemy tego, czy nie. Co się dzieje, kiedy pojawia się w przestrzeni publicznej? Jak ta sytuacja wpływa na jej postrzeganie i znaczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grający pawilon

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 17:26
Nagrania z polskiego pawilonu autorstwa Katarzyny Krakowiak i Michała Libery wyróżnionego na XIII Biennale architektury w Wenecji.
rozwiń zwiń