Zagraj o niepodległość!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 14:19
Z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Muzeum Historii Polski przygotowuje wystawę "1863. Gra o niepodległość". Multimedialna ekspozycja w formie labiryntu prezentowana będzie od 22 stycznia do 24 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Artur Grottger, Cykl Polonia, IV. Bitwa
Artur Grottger, Cykl "Polonia", IV. Bitwa Foto: Wikipedia/domena publiczna

Na wystawie znajdą się dokumenty, plakaty, mapy i zdjęcia powstańców. Zobaczymy archiwalne fotografie stolicy autorstwa  Karola Beyera. Wystawa połączona jest z grą przestrzenną. Zwiedzający będą mieli okazje wcielić się w osoby z tamtej epoki i podjąć się odszukiwania losów "swojej” rodziny. Nie zabraknie quizów, zadań, aplikacji, a przy specjalnym stole sztabowym będzie możliwość poznania przebiegu słynnych bitew powstańczych.
W sobotnim "Poranku Dwójki" o godz.9.30 gościć będziemy w studiu Małgorzatę Żaryn z Muzeum Historii Polski, aby porozmawiać o tym interesującym przedsięwzięciu.
Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Patronat medialny objęło nad wystawą Polskie Radio.
W sobotnim "Poranku Dwójki" – o godz. 8.35 – mówić będziemy również o Nagrodzie im. Kazimierza Wyki dla Andrzeja Franaszka – krytyka literackiego, eseisty, dziennikarza "Tygodnika Powszechnego" oraz współtwórcy Dwójkowej audycji "Życie na miarę literatury".
Poza tym w "Poranku": "Słowo na dzień", "Kalendarium", "Pięć minut nad Biblią", przegląd prasy, wiadomości kulturalne oraz do wygrania nasza płyta folkowa: Kolędy z Podlasia zespołu "Dziczka".
Program prowadzi Piotr Kędziorek.
19 stycznia (sobota), godz. 6.00-10.00

Czytaj także

Sejm uczcił 150. rocznicę powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 09:55
W specjalnej uchwale, przyjętej przez aklamację, posłowie oddali hołd żołnierzom powstania i przywódcom Rządu Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam pokonani bohaterowie narodowi?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 08:20
150 lat temu wybuchło powstanie styczniowe – wielki zryw narodowo-wyzwoleńczy zakończony straszliwą klęską. Czy chwalić tych, którzy nie zwyciężyli?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowski: historię mamy jedną, przeszłość mamy wspólną

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 11:54
Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
rozwiń zwiń