Patriotyzm można różnie manifestować

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 16:44
- Chodzi o to, czy kupować patriotyzm w supermarkecie, czy formować tę postawę - mówił w Dwójce prof. Stanisław Roszak o programie "Patriotyzm Jutra", czyli konkursie, w którym można się wykazać oryginalnym podejściem do miłości ku ojczyźnie.
Audio
  • Rozmowa o projekcie "Patriotyzm Jutra"
  • Rozmowa o albumie "Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki"
Patriotyzm można różnie manifestować
Foto: O. Horbacz Photo/Flickr, lic. CC

"Patriotyzm Jutra" wspiera ważne i oryginalne inicjatywy związane z historią Polski, propagujące ją i pokazujące w sposób nieszablonowy współczesne oblicze patriotyzmu. - Postawy patriotyczne różniły się na przestrzeni wieków, był patriotyzm krytyczny i afirmatywny - przypominał prof. Stanisław Roszak z Zakłady Dydaktyki Historii i Wiedzy o Społeczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który brał udział w pracach jury poprzednich edycji projektu. - Chodzi właśnie o nowe formy manifestowania, pokazywania miłości do ojczyzny - mówił, podkreślając, że szukanie nowych sposobów wyrażania postawy patriotycznej nie oznacza odcinania się od przeszłości.
Jeszcze do 11 lutego można zgłaszać swoje propozycje w programie "Patriotyzm Jutra". Do najbardziej popularnych typów nadsyłanych zgłoszeń należą digitalizacja oraz nagrania świadków w ramach tzw. historii mówionej. Czasami klasyczne formy przybierają oryginalne odsłony, jak miało to miejsce w projekcie "Lublin szeptany", zrealizowanym przez Bramę Grodzką, którego efektem są nagrania przedstawione w formie spacerów po mieście. Z kolei Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, dzięki programowi "Patriotyzm Jutra", przygotowało w przestrzeni miejskiej misterium teatralne "Szpera 42", upamiętniające rocznicę wywiezienia dzieci żydowskich z łódzkiego getta. Wśród wyłonionych projektów znajdują się, trafiające szczególnie do młodzieży i studentów, gry edukacyjne oraz gry miejskie i audiobooki.
O projekcie opowiadali w "Poranku Dwójki": Maria Więckowska z Muzeum Historii Polski oraz prof. Stanisław Roszak z Zakłady Dydaktyki Historii i Wiedzy o Społeczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
***
W audycji opowiadaliśmy również o albumie "Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki"Zobacz więcej.
Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

Czytaj także

"Litwo! Ojczyzno moja", czyli najważniejsza polska opowieść

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 02:02
– Ten naród nie zginie, skoro jest zdolny do takich rzeczy – myślał Jarosław Iwaszkiewicz, czytając "Pana Tadeusza" podczas okupacyjnej nocy. Dzień "Narodowego czytania Pana Tadeusza" stał się doskonałą okazją, by wrócić do tej przedziwnej książki.
rozwiń zwiń