Bogdan Zdrojewski: listopad był strzałem w dziesiątkę

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 16:29
- Ten miesiąc do tej pory był słabszy pod względem liczby odwiedzin w instytucjach muzealnych - mówił w Dwójce Bogdan Zdrojewski. Ubiegłoroczna akcja Ministerstwa Kultury, które udostępniło swoje placówki za darmo, odwróciła tę tendencję. W tym roku listopad ponownie jest miesiącem bez biletów.
Audio
  • Bogdan Zdrojewski o pomysłach Ministerstwa Kultury na ułatwienie dostępu do instytucji muzealnych (Poranek Dwójki)
  • Justyna Rekść-Raubo o koncertach festiwalu "Lustosfery" (Poranek Dwójki)
Bogdan Zdrojewski
Bogdan Zdrojewski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Łazienki Królewskie w listopadzie ubiegłego roku odwiedziło pięć razy więcej osób niż w tym samym okresie roku poprzedniego, co świadczy o tym, że zapotrzebowanie na tego typu otwarcia jest naprawdę duże - mówił w Dwójce minister kultury Bogdan Zdrojewski. Co więcej, ubiegłoroczna akcja nie wpłynęła negatywnie na frekwencję w późniejszych, "biletowanych miesiącach".

- To rozwiązanie wręcz zwiększyło liczbę odwiedzającyh instytucje muzealne przez cały 2013 rok i z tego należy się cieszyć - podkreślał gość Pawła Sawickiego.

Jak podaje resort kultury, w ubiegłym roku rezydencje królewskie odwiedziło w listopadzie 265,5 tys. osób, zaś 29, 5 tys. osób wzięło udział w muzealnych zajęciach edukacyjnych. Zorganizowano ok. 800 darmowych lekcji – po 200 w każdej z placówek muzealnych. Zajęcia te adresowane były głównie do dzieci, młodzieży oraz seniorów.

- Jakość tego uczestnictwa była różna - zauważał Bogdan Zdrojewski. - Pamiętam jeden z wywiadów z 10-letnim chłopcem, który, opuszczając Filharmonię, wyrażał się w samych zachwytach o tej wizycie. Jedyne, co mu przeszkadzało, to, "że trochę za głośno grali i nie słyszał swojej muzyki z iPada". Mimo takich przypadków te lekcje mają ważne cele, ponieważ budują nawyk uczestnictwa w kulturze i dają wiedzę, która pozwala wciągać w cykl edukacyjny.

Więcej o pomysłach Ministerstwa Kultury na ożywienie życia polskich instytucji muzealnych m.in. poprzez akcję "Muzeum za złotówkę”  w nagraniu audycji.

***

Nasze studio odwiedziła też Justyna Rekść-Raubo w związku z kolejnymi koncertami festiwalu "Lustosfery" w Centrum Sztuki Współczesnej, który to festiwal uzupełnia główny nurt obchodów 100. rocznicy urodzin znakomitego kompozytora. W piątkowym programie: "Dialogi i interwencje", Spotkanie IV "Stypendyści" oraz "Koncert duetowo". Repertuar koncertu w Zamku wypełni prawie w całości muzyka polska. Usłyszeć będzie można oczywiście muzykę Patrona Roku, a także utwory m.in.: Hanny Kulenty, Cezarego Duchnowskiego, Aleksandra Nowaka. Zabrzmi zarówno każdy z instrumentów solo, jak i w duecie, a także z towarzyszeniem elektroniki w realizacji jednego z kompozytorów.
W naszej porannej audycji nie zabrakło też: "Słowa na dzień", kalendarium, informacji kulturalnych,  piosenki z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki wybiera Jerzy Satanowski), przeglądu prasy i oczywiście "Płyty tygodnia".

Do wygrania tym razem był album, na którym Witold Małcużyński gra utwory Bacha, Chopina, Czajkowskiego, Beethovena, Brahmsa i Rachmaninowa. Ośmiopłytowy album firmy Warner Classics wydany w serii Icon.
Audycję poprowadził Paweł Sawicki.
14 listopada (czwartek)

Czytaj także

Bogdan Zdrojewski: Lutosławski trafi do szkół

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 18:00
- Witold Lutosławski był dość elitarny, nigdy nie trafił do szerokiej publiczności. Postaramy się to zmienić - mówił Minister Kultury, który w Dwójce opowiedział o szczegółach obchodów Roku Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rząd przeznaczy miliard złotych na rozwój czytelnictwa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:57
Pieniądze będą przeznaczone m.in. na działania promujące czytelnictwo, wspieranie wartościowej literatury, szkolenia bibliotekarzy oraz legalne umieszczanie książek w internecie.
rozwiń zwiń