REKLAMA

Historia "Kantaty o Chrzcie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 11:11
- Symbolicznie przemierzam te punkty, które opisuje krzyż, jeżeli się go położy na mapę - mówił w Dwójce Aleksander Kościów, kompozytor utworu którego prawykonanie zaplanowano na 10 listopada.
Audio
  • Aleksander Kościów o "Kantacie o Chrzcie Polski" (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.


zobacz więcej
kantata o chrzcie 1200.jpg
"Kantata o Chrzcie Polski". Przyjdź na koncert

To specjalne zamówienie kompozytorskie Chóru Polskiego Radia z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Aleksander Kościów opowiadał w Dwójce o metaforyce krzyża, która wpłynęła na kształt kantaty. Swój muzyczny krzyż kompozytor wpisał w europejską geografię. - Wschód i Zachód to jest opozycja pewnych etosów. To co wschodnie poszukuje głębi, ponieważ cierpi na brak i jedną z metod odgromienia tego cierpienia jest mistycyzm. Zachód natomiast produkuje, więc nie cierpi na brak, dlatego ulega przeładowaniu materiałowemu i z tęsknotą spogląda na Wschód, podczas gdy Wschód z tęsknotą spogląda na Zachód - wyjaśniał Aleksander Kościów.

W "Poranku Dwójki" kompozytor mówił też o muzycznej symbolice Północy i Południa oraz wielojęzykowej warstwie tekstowej utworu, która dopełnia kształt kantaty.

W prawykonaniu "Kantaty o Chrzcie Polski" wezmą udział: Chór Polskiego Radia, zespół Cellonet pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Bauera, zespół kameralny Sinfonii Varsovii oraz Robert Morawski (fortepian). Całość poprowadzi kierownik artystyczny i dyrygent Chóru Polskiego Radia - Szymon Wyrzykowski. Koncert odbędzie się 10 listopada w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Aleksander Kościów (kompozytor)

Data emisji: 9.11.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

bch

Czytaj także

Bitwa Mieszka I z Wichmanem - walka ze Słowianami i saskim hrabią

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 05:35
22 września 967 roku miała miejsce Zwycięska bitwa Mieszka I z Wichmanem i Wolinianami. Starcie to kończyło zmagania polskiego księcia z saskim watażką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premierowa "Kantata o Chrzcie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 10:00
Zapraszamy na retransmisję koncertu, podczas którego po raz pierwszy zabrzmiała "Kantata o Chrzcie Polski" Aleksandra Kościowa.
rozwiń zwiń