Polskie Radio
Section05

Wolin

Polskie Radio 24 Złoża ropy niedaleko Wolina. Ekspert: na realne efekty trzeba poczekać

- Z pewnością jest to ważne odkrycie, jednak na razie nie wiemy, ile realnie węglowodorów będzie można wydobyć ze złoża w pobliżu wyspy Wolin - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski z portalu Defence24.pl. Spółka Central European Petroleum poinformowała o odkryciu złoża ropy i gazu ziemnego na Morzu Bałtyckim w odległości około 6 km od Świnoujścia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ropa naftowa gaz ziemny Bałtyk energetyka GOSPODARKA

Żywa lekcja historii na wyspie Wolin. Trwa Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal Słowian i Wikingów to cykliczna impreza plenerowa, odbywająca się od roku 1993. Aktualnie organizowana jest w pierwszy weekend sierpnia. Dla odwiedzających zaplanowano pokazy średniowiecznych rzemiosł, prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika czy degustację średniowiecznych przysmaków. 
Zobacz więcej na temat:  Słowianie Wikingowie Sława Bieńczycka skansen Festiwal Słowian i Wikingów Lato z Radiem Lato z Radiem 2024

Biskup Otto i chrzest Pomorza. Odnaleziono zaginioną wieś Kłodonę

900 lat temu, w roku 1124, przez kilka miesięcy św. Otto przemierzał Pomorze i nawracał mieszkańców m.in. Pyrzyc, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Szczecina, Lubina, Kołobrzegu i Białogardu. W trakcie pierwszej misji prawdopodobnie założył 11 kościołów i ochrzcił tysiące ludzi. Co wiemy o niedawnym odkryciu zaginionej wsi Kłodony?
Zobacz więcej na temat:  Kamień Pomorski historia Polski Katarzyna Kobylecka archeologia Kłodona Otto z Bambergu Marian Rębkowski Jakub Niebylski

Woliński Park Narodowy. Mali odkrywcy o tym jak piękna jest wyspiarska kraina

Kolejne spotkanie z cyklu "Dzika odyseja. Ekspedycja odkrywców 2024-2025" zakończone. Tym razem Odkrywcy Polskich Parków Narodowych, wyruszyli do Wolina i podziwiali tamtejsze piękno polskiej przyrody. Co tym razem zaskoczyło ich po drodze, jakie zwierzęta spotkali i czego dowiedzieli się o Wolińskim Parku Narodowym? Opowiedzieli o tym Krystian Tyrański i Franek w audycji "Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Przygody w PRD Strażnicy dzikiego królestwa edukacja przyrodnicza Woliński Park Narodowy

"Jedyne takie miejsce". Podziemne Miasto na wyspie Wolin w Świnoujściu

Kilometrowej długości tunele pod wydmami, tajny obiekt zimnej wojny, czyli militarna atrakcja Świnoujścia. To stąd polscy generałowie mieli dowodzić atakiem jednostek LWP na Danię, północne tereny RFN i Beneluks. Niewiele brakowało, aby w XXI wieku ten kompleks został wysadzony. Uratowali go pasjonaci. Pięć wielkich schronów połączonych kilometrem korytarzy tworzy Podziemne Miasto na wyspie Wolin. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Świnoujście Piotr Piwowarczyk Ryszard Teterycz Adam Jakubowski historia Polski Uznam Borne Sulinowo Legnica zimna wojna Wojciech Jaruzelski Ryszard Kukliński Józef Szaniawski

Czy legendarny Jomsborg znajdował się na Wzgórzu Wisielców w Wolinie? Nowa hipoteza badaczy

Na podstawie dotychczasowych odkryć archeologicznych dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przedstawił hipotezę, według której Jomsborg - legendarna twierdza wspominana w skandynawskich sagach - mogła znajdować się na terenie Wzgórza Wisielców w Wolinie. U jej podnóża zaś leżało miasto Jom.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski odkrycia i ciekawostki Wikingowie średniowiecze Polska Akademia Nauk archeologia zachodniopomorskie

Reportaż "Promiarze" o budowie tunelu pod Świną [POSŁUCHAJ]

Budowa tunelu pod Świną w Świnoujściu, czyli stałego połączenia wysp Uznam z Wolinem i resztą kraju, ma swoich zwolenników, ale też przeciwników. Władze miasta planują, że wyczekiwany przez dziesiątki lat tunel będzie otwarty przed przyszłorocznym sezonem i wtedy okaże się, jakie zmiany przyniesie mieszkańcom i wczasowiczom.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż Trójka tunel Świnoujście

Grób Haralda Sinozębego znajduje się w Polsce? "Nie ma żadnego dowodu"

- Doniesienia na temat odkrycia grobu Haralda Sinozębego oparte są na hipotezach niepopartych faktami - podkreślał w rozmowie z PAP archeolog dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Badacz skomentował ostatnie informacje na temat rzekomego odnalezienia, w Wiejkowie w woj. zachodniopomorskim, miejsca pochówku średniowiecznego króla Danii i Norwegii.
Zobacz więcej na temat:  Wikingowie archeologia Dania Norwegia

Złoty medalion Haralda Sinozębego od kilku lat wzbudza kontrowersje i spory

Wśród mediewistów i badaczy średniowiecznej Skandynawii ten przedmiot budzi spory. Złoty medalion drugiego, historycznego króla Duńczyków Haralda Sinozębego (910-986) miał być złożony do tymczasowego grobu władcy na wyspie Wolin, bo tam Harald zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie. Medalion został odnaleziony, ale czy jest autentyczny?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Skandynawia dysk Dania