REKLAMA

Podróż do muzycznej krainy Marii Siwiec

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 15:03
W folkowym "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z najsłynniejszą śpiewaczką z Gałek Rusinowskich, która opowie o swojej najnowszej płycie.
Audio
  • Rozmowa z Marią Siwiec oraz Januszem Prusinowskim, który opowiada o współpracy z artystką (Poranek Dwójki)
  • Relacja Bartosza Panka z wystawy stałej w Muzeum Miasta Gdyni (Poranek Dwójki)
Fragment okładki płyty Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich
Fragment okładki płyty "Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich"Foto: materiały prasowe wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria

Maria Siwiec 1200.jpg
Życie Gałek Rusinowskich w pieśniach Marii Siwiec

Album, o którym rozmawialiśmy po godz. 8.35, to pierwsza z planowanej serii płyt "Krainy Muzyczne", która poświęcona będzie mistrzom muzyki tradycyjnej z terenu województwa Mazowieckiego. Na płycie usłyszymy towarzyszących Marii Siwiec zmarłego w styczniu skrzypka Piotra Gacę ze Rdzowa oraz m.in. Agnieszkę Niwińską, Mateusza Niwińskiego, Marizę Nawrocką, Zuzannę Zimończyk i Jakuba Zimończyka.

W programie nie zabrakło konkursowego pytania o folkową płytę sobotniego poranka - o godz. 8.45 był to właśnie krążek "Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich".


maria siwiec płyta min.jpg

Zajrzeliśmy także do Muzeum Miasta Gdyni, gdzie otwarta została nowa wystawa stała prezentująca historię miasta wielowątkowo - poprzez liczne historie jego mieszkańców skupione wokół eksponowanych obiektów, fotografii, instalacji. Opowieści nie ograniczają się tylko do lokalnej perspektywy - poprzez portowy charakter Gdyni kuratorzy ukazali znaczenie miasta dla historii Europy i świata.

Po 7.10 i 8.10 przeglądu prasy dokonał Jerzy Kisielewski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Anna Szewczuk

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 8.35

mc/bch/mz

Czytaj także

Kapela Maliszów znów nagrywa płytę w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 17:47
W magazynie "Źródła" wysłuchaliśmy rozmowy ze skrzypkiem Kacprem Maliszem, muzykiem rodzinnego zespołu, który 2 lutego w radiowym studiu rozpoczął nagrywanie drugiego albumu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wesela pod Rzeszowem. "Nie ma czasu, żeby nut szukać"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 15:09
– Wesela były tylko śpiewane, nie można było sobie nut podstawić. Co zaśpiewali, trzeba było zagrać – mówił w archiwalnym nagraniu Edward Ulma, skrzypek z kapeli z Markowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie Gałek Rusinowskich w pieśniach Marii Siwiec

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:13
- Chcieliśmy uchwycić tę muzykę i śpiew w naturalnym środowisku i kontekście. Stwierdziliśmy, że nagramy to na wsi w starym drewnianym domu Marii Siwiec - mówił o pierwszej płycie doskonałej śpiewaczki skrzypek Mateusz Niwiński.
rozwiń zwiń