REKLAMA

Wesela pod Rzeszowem. "Nie ma czasu, żeby nut szukać"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 15:09
– Wesela były tylko śpiewane, nie można było sobie nut podstawić. Co zaśpiewali, trzeba było zagrać – mówił w archiwalnym nagraniu Edward Ulma, skrzypek z kapeli z Markowej.
Audio
  • Wesela pod Rzeszowem. "Nie ma czasu, żeby nut szukać" (Źródła/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: agusyonok/Shutterstock.com

Z członkami podrzeszowskiego zespołu w 1976 r. w Płocku spotkał się zbieracz nagrań muzyki ludowej, Dwójkowy dziennikarz Marian Domański. Jednym z tematów rozmów z Edwardem Ulmą, Janem Kochmańskim i Władysławem Szpiłykiem były wesela na Rzeszowszczyźnie, na których "gra się z pamięci".

– Nieraz jest tak, że gość weselny przychodzi troszkę podbawiony i śpiewa. Trudno i darmo, nie ma czasu, żeby nut szukać. Wtedy człowiek musi lecieć tak, jak słyszy – powiedział klarnecista Jan Kochmański.

Muzycy z Markowej opowiadali także m.in. o repertuarze weselnych zabaw, o tańcach i pierwszych w życiu instrumentach, a cymbalista Władysław Szpiłyk tłumaczył, dlaczego ważniejsze od samego grania na cymbałach jest umiejętność ich nastrojenia.

***

Rozmawiał: Marian Domański

Z nagrań archiwalnych: Jan Kochmański (klarnecista), Edward Ulma (skrzypek), Władysław Szpiłyk (cymbalista)

Data emisji: 6.02.2017

Godzina emisji: 12.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/bch

Czytaj także

Tuwalski. Strażnik pamięci Woli Osowińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 15:40
- Jego nagrania obejmują dwadzieścia cztery taśmy szpulowe i dwie magnetofonowe. Wacław Tuwalski zarejestrował na nich nie tylko pieśni - Ewelina Grygier opowiadała w Dwójce o fonograficznej kolekcji nauczyciela z Woli Osowińskiej
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głos gór. Wspominamy Bolesława Karpiela-Bułeckę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 13:28
- Dawniej, jak się wyszło wieczorem z domu, to z każdej strony słychać było tylko śpiew. Dziś, jakby ktoś chciał zaśpiewać w górach, to będzie musiał mandat zapłacić - mówił w archiwalnym nagraniu jeden z najwybitniejszych Podhalańskich muzyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Maliszów znów nagrywa płytę w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 17:47
W magazynie "Źródła" wysłuchaliśmy rozmowy ze skrzypkiem Kacprem Maliszem, muzykiem rodzinnego zespołu, który 2 lutego w radiowym studiu rozpoczął nagrywanie drugiego albumu.
rozwiń zwiń