"Afronauci". Jak Zambijczycy lecieli na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 14:54
Gościem "Poranka Dwójki" będzie Bartek Sabela, autor książki "Afronauci. Z Zambii na Księżyc", która niedługo ukaże się księgarniach.
Fragment okładki książki Afronauci. Z Zambii na księżyc Bartka Sabeli
Fragment okładki książki "Afronauci. Z Zambii na księżyc" Bartka SabeliFoto: Wydawnictwo Czarne/materiały prasowe
afronauci okładka.jpg

Pod koniec 1964 r. do Zambii zaczęli zjeżdżać amerykańscy dziennikarze. Jednak nie po to, by pisać o nowym afrykańskim państwie. Szukali pewnego człowieka, który twierdził, że to Zambijczyk będzie pierwszym człowiekiem na Księżycu. O historii zambijskiej Narodowej Akademii Nauki, Badań Kosmicznych i Filozofii oraz marzeniach o podboju Kosmosu w rozmowie z naszym gościem po godz. 8.10 (transmisja wideo).

Po 7.35 wysłuchamy materiału z przygotowań do wystawienia wersji koncertowej "Żywotu Rozpustnika" Igora Strawińskiego. Arcydzieło kompozytora zabrzmi we wtorek 4 kwietnia w Filharmonii Narodowej w ramach 21. Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Partię Toma zaśpiewa australijski tenor Adrian Strooper, Anną będzie Louise Alder (sopran), a całością zadyryguje Alexander Liebreich

Tuż przed 9.00 kolejne rekomendacje kulturalne przedstawi aktorka Teatru Wybrzeże Dorota Kolak.

Poza tym w programie: "Wiadomości kulturalne", "Słowo na dzień", "Melodie z górnej półki", "Archiwalnia", a o 7.05 do zdobycia "Płyta tygodnia" - to "New Era", nowe wydawnictwo firmy Decca, na którym utwory Mozarta, Danziego oraz Johanna i Carla Philippe'a Stamitzów gra klarnecista Andreas Ottensamer z zespołem Kammerakademie Potsdam i gośćmi specjalnymi - Emmanuelem Pahudem i Albrechtem Mayerem.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (4.04) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

mat. pras. wyd. Czarne/mc/mz

Czytaj także

Albiński: w Afryce każdy nosi uśmiech na twarzy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 12:00
- Azja jest duża i monotonna, Alaska za zimna, a Australia za daleko i bez interesujących zwierząt. Zostaje Afryka - mówił w archiwalnej audycji pisarz Wojciech Albiński. Pożegnaliśmy go 6 lipca 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojaże Sienkiewicza po Czarnym Lądzie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 23:00
"Sienkiewicz pojechał do Afryki leczyć melancholię" – pisał o jego egzotycznej wyprawie prof. Zbigniew Najder. – Podróżowanie stymulowało go do pracy umysłowej – wyjaśniał w Dwójce prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń