Albiński: w Afryce każdy nosi uśmiech na twarzy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 12:00
- Azja jest duża i monotonna, Alaska za zimna, a Australia za daleko i bez interesujących zwierząt. Zostaje Afryka - mówił w archiwalnej audycji pisarz Wojciech Albiński. Pożegnaliśmy go 6 lipca 2015 roku.
Audio
To, co tam robiłem, polegało na chodzeniu, dotykaniu drzewa, cięciu krzaków, przedzieraniu się w poprzek buszu, to bardzo wiąże z ziemią - mówił w Dwójce o życiu w RPA Wojciech Albiński
"To, co tam robiłem, polegało na chodzeniu, dotykaniu drzewa, cięciu krzaków, przedzieraniu się w poprzek buszu, to bardzo wiąże z ziemią" - mówił w Dwójce o życiu w RPA Wojciech AlbińskiFoto: PAP/Rafał Guz

Wojciech Albiński spędził w Afryce kilkadziesiąt lat. Swoje doświadczenia zawarł w tomach opowiadań "Kalahari", "Królestwo potrzebuje kata", "Achtung banditen". Autor biografii pisarza, Bartosz Marzec, wspominał w Dwójce jego podejście do tworzenia: - Uważał, że dobra literatura powstaje dzięki temu, że się coś przeżyło. Nie rozumiał pisarzy, którzy zaczynają młodo od pisania powieści - mówił autor książki "Nasz człowiek w Botswanie".

Bartosz Marzec podkreślał, że Albińskiemu przeżyć do pisania nie brakowało. W audycji wspominał anegdotę, gdy na dworcu w Johannesburgu pisarz został zaczepiony pytaniem o rewolwer. Odpowiedź, której udzielił Albiński, być może uratowała mu wtedy życie.

***

Tytuł audycji: Pożegnania

Autorki: Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska

Z nagrań archiwalnych: Wojciech Albiński (pisarz)

Goście: Jolanta Nowakowska i Bartosz Marzec (przyjaciele pisarza)

Data emisji: 1.11.2015

Godzina emisji: 12.30

bch/kul

Czytaj także

Ryszard Kapuściński – po stronie ubogich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 20:20
- Kapuściński to była ta szkoła dziennikarska, która kazała "podchodzić blisko", żyć życiem ludzi, których opisywał – mówi Mirosław Ikonowicz, autor książki "Hombre Kapuściński".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Albiński. Najpierw żył, potem sięgał po pióro

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 10:14
Tak fenomen zmarłego 6 lipca pisarza ujęła Beata Stasińska z Wydawnictwa W.A.B. A Bronisław Wildstein dodał, że straciliśmy jednego z najwybitniejszych polskich twórców ostatnich lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Albiński: nie mamy prawa sądzić Afryki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 20:23
– To, co stało się w Europie w XX w., przerasta okrucieństwem i metodycznością jakiekolwiek zdarzenie w Afryce – mówił w archiwalnym nagraniu zmarły 6 lipca pisarz.
rozwiń zwiń