"Konkurs jest racją bytu festiwalu »Nowa Tradycja«"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 11:00
– Bez konkursu festiwalu by nie było, bo on został wymyślony właśnie z powodu konkursu – mówił Piotr Kędziorek, kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej, opowiadając o rozpoczynającym się 20. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia.
Audio
  • Piotr Kędziorek o gwiazdach "Nowej Tradycji" 2017 i festiwalowym konkursie (Poranek Dwójki)

Na pierwszym festiwalu w 1998 r. był tylko jeden koncert gwiazdy. Przez 20 lat impreza się rozrosła, jest coraz więcej wydarzeń towarzyszących, które przeszły do tradycji festiwalu. Ale to konkurs jest najważniejszy, jest racją bytu festiwalu "Nowa Tradycja". Zawsze z niecierpliwością czekamy na zgłoszenia - najczęściej młodych, dopiero startujących artystów i zespołów – powiedział Piotr Kędziorek.

Dziennikarz Dwójki opowiadał także o znakomitych gościach jubileuszowej "Nowej Tradycji". Od 11 do 14 maja) na festiwalowej scenie wystąpią m.in. Carla Pires z Portugalii i Trio Chemirani z Iranu. Imprezę w czwartek 11 maja zainauguruje zaś Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band), który także świętuje swoje 20-lecie. Piotr Kędziorek zwracał uwagę, że nie tylko zbieżność jubileuszów łączy krakowską grupę z "Nową Tradycją" - obie bowiem wiele sobie nawzajem zawdzięczają.


***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Piotr Kędziorek (dziennikarz Dwójki, kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej)

Data emisji: 11.05.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mg

Czytaj także

Znamy laureatów nagrody Muzyka Źródeł!

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 13:00
W tym roku nagrodą Programu 2 Polskiego Radia Muzyka Źródeł wyróżnieni zostali: zespół śpiewaczy Gołcunecki z Gałek Rusinowskich na Radomszczyźnie oraz skrzypek z Dzwoli na Lubelszczyźnie Stanisław Głaz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł 2016 – oto zwycięzcy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 13:00
Poznaj laureatów i wyróżnionych w dwóch konkursach fonograficznych towarzyszących Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń