"La Capella Sistina". Dzieła z kaplicy Sykstyńskiej zebrane w jednym albumie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 14:53
Gościem audycji będzie Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, która opowie o albumie fotograficznym "La Capella Sistina".
Wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie
Wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej w WatykanieFoto: Creative Lab/Shutterstock
marta_zgierska_post_07_1200.jpg
"Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie wypadek"

To epokowe arcydzieło poligraficzne jest wynikiem niezwykłej sesji fotograficznej trwającej 65 nocy, podczas której Carlo Vannini i Ghigo Roli na ponad 11 metrowych rusztowaniach i z 7 metrowymi statywami dokumentowało każdy najmniejszy szczegół dzieł sztuki znajdujących się w kaplicy Sykstyńskiej. Tak powstał trzytomowy album "La Capella Sistina" w gigantycznym formacie (43.5 × 61 cm) na ekskluzywnym papierze, który oddaje autentyczność kolorów fresków w 99,9 procentach.

Rozmowa z Dorotą Wójtowicz-Wielgopolan z Domu Emisyjnego Manuscriptum, wyłącznego dystrybutora albumu "La Capella Sistina" na Polskę, o godz. 8.10 (transmisja wideo).

Wcześniej, o 7.50, opowiemy w audycji o akcji "Wiersze w mieście". Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest wolność. 

A o 8.50 opowiemy o kolejnym sukcesie konserwatorów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy podczas zabiegu rozwarstwiania odsłonili ikonę z cerkwi św. Dymitra w Czarnej.

W audycji, o 9.30, połączymy się też z Piotrem Kowalczukiem - korespondentem Polskiego Radia w Rzymie, gdzie oglądać można największą w historii wystawę malarstwa Canaletto. W 250. rocznicę śmierci malarza jego 60 dzieł sprowadzono z muzeów i galerii całego świata.

Będzie też relacja z Marszu Żywych, który jest organizowany na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (9.40), a także kolejny odcinek cyklu "Kultura online" (9.45).

Płytą Tygodnia jest najnowszy album zespołu Gruppo Di Tempera, wydany przez Polskie Radio, z utworami polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Michała Spisaka, Tadeusza Szeligowskiego i Aleksandra Tansmana.

Zachęcamy także Państwa do udziału w konkursie "Dwójka na piątkę". Wystarczy słuchać Dwójki o 8.30 i odpowiedzieć na dźwiękową zagadkę - najciekawsze propozycje zakwalifikujemy do finału, który rozegra się na naszej antenie o 9.15! Do wygrania książki od PIW.

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (12.04) w godzinach 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

pg/jp

Zobacz więcej na temat: fotografia
Czytaj także

Wojtek Moskwa: "Kraina" to wymarzony projekt dla takiego fotografa jak ja

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 17:56
- To nie do końca jest tak, że sam sobie wybrałem ten temat. Trochę zostałem na niego skierowany - mówił w Dwójce fotograł Wojtek Moskwa, którego wystawę "Kraina" można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Olsztyn.
rozwiń zwiń