REKLAMA

"Gdynia - Tel Awiw". Kurator: to na tyle ciekawe zestawienie, że zaryzykowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 12:19
- To projekt, w którym chcemy pokazać nieoczywiste linki pomiędzy oboma miastami. Przede wszystkim fakt, że powstały w tym samym czasie, z podobnych pobudek, że architektura modernistyczna okazała ich międzynarodowym łącznikiem. Podobnie zapatrywano się również na przyszłość i propagandową rolę obu miast - mówił w Dwójce dr Artur Tanikowski, kurator nowej wystawy w Muzeum POLIN.
Audio
  • Joanna Fikus i dr Artur Tanikowski z Muzeum POLIN o wystawie "Gdynia - Tel Awiw" (Poranek Dwójki)

Zarówno Gdynię, jak i Tel Awiw budowano ex nihilo, "na surowym korzeniu". Niezależnie od tego, że miasta były nowe, więc młode, oba budujące je narody wracały na należne im w ich mniemaniu miejsce. Odrodzona Polska odzyskiwała wybrzeże Bałtyku, a Gdynia stawała się stolicą Polski morskiej. Tel Awiw, zgodnie z centralnym motywem ustanowionego w 1925 roku herbu, stawał się latarnią morską i bramą wjazdową dla imigrantów - Żydów diaspory wracających do domu, do Erec Israel.

Kluczowy dla wystawy, opartej na koncepcie porównawczym, jest termin białe miasto, jak nazywano i wciąż nazywa się tak Tel Awiw, jak i Gdynię - miasta modernistyczne, czy też miasta lokalnych modernizmów. To właśnie owe modernizmy lat trzydziestych najsilniej łączą oba nadmorskie projekty, dziś zaliczane do najciekawszych realizacji stylu międzynarodowego.

To kilka płaszczyzn narracji wystawy "Gdynia - Tel Awiw", którą od 13 września bedzie można oglądać Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Jednym z jej elementów jest neon stworzony na specjalne zamówienie przez Maurycego Gomulickiego. Jak wygląda? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Goście: Joanna Fikus (szefowa działu wystawy w Muzeum POLIN) i dr Artur Tanikowski (kurator wystawy "Gdynia - Tel Awiw")

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/am

Czytaj także

"Przywrócić imiona zmarłych". Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 18:47
– Pomagamy zadbać o historię rodzinną, by nie uciekła, by było coś więcej niż trzy pokolenia wstecz – podkreślał Michał Majewski z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, opowiadając o warsztatach na temat genealogii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Stola: nasi żydowscy goście byli zaskoczeni Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 10:00
- Niektórzy z uczestników konferencji mówili, że bali się przyjechać do Polski, ale im większe mieli uprzedzenia, tym większe okazało się ich pozytywne zaskoczenie - o 38. konferencji IAJGS poświęconej genealogii żydowskiej opowiadał w Dwójce dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
rozwiń zwiń