Krystyna Stańko: zaufałam Krzysztofowi Herdzinowi w stu procentach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 10:48
- Gdy pojawiła się propozycja Filharmonii w Szczecinie, na początku trochę zaniemówiłam. Zaczęłam myśleć, kto by mógł to zaaranżować i jako pierwszy do głowy przyszedł mi Krzysztof Herdzin. Problem polegał tylko na tym, czy będzie miał czas i ochotę, żeby to zrobić. Okazało się, że tak i dalej wszystko poszło już gładko - mówiła w "Poranku Dwójki" wokalistka jazzowa o płycie "Aquarius The Orchestral Session".
Audio
  • Wokalistka jazzowa Krystyna Stańko o płycie "Aquarius The Orchestral Session", nowych pomysłach i pracy pedagoga (Poranek Dwójki)

Krzystof HERDZIN 663.jpg
Kalambury z partytury - autorska audycja Krzysztofa Herdzina

Krystyna Stańko sięga po standardy jazzowe, ale też sama komponuje. Koncertuje na całym świecie, a jej płyty "Secretly" z utworami Petera Gabriela czy "Kropla słowa" znane są słuchaczom nie tylko w Polsce. Ostatnia płyta  "Aquarius The Orchestral Session" zbiera świetne recenzje w kraju i za granicą.

- Wcześniej nie nagrywałam żadnych standardów. Graliśmy z muzykami z Trójmiasta raczej muzykę autorską, do której ja pisałam teksty, a czasami także muzykę. Pomyślałam, że jest świetny moment, że właśnie taki repertuar nagrać. Utwory na płytę "Aquarius The Orchestral Session" wybrałam bardzo intuicyjne. Są to kompozycje stworzone mniej więcej do roku 1972 - tłumaczyła wokalistka.

Jak dodała artystka, w jej głowie już zaczyna kiełkować pomysł na kolejny album. - Chciałabym nagrać teraz jakiś autorski materiał. Taki, żeby było na nim słychać powietrze. Chodzi mi o to, żeby to były małe składy, bardzo intymne, może też nowoczesne... - zastanawiała się głośno Krystyna Stańko.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Tomasz Obertyn

Gość: Krystyna Stańko (wokalistka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów, pedagog)

Data emisji: 17.01.2020

Godzina emisji: 8.35

pg/jp

Czytaj także

Agnieszka Wilczyńska: koncert "To, co najpiękniejsze" to wieczór przebojów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:48
- Aranżacje do utworów wykonali Andrzej Jagodziński i Robert Majewski. I pewnie łatwo się domyślić, że będzie muzyka z filmów "Czterdziestolatek", "Stawka większa, niż życie" czy przepiękny "La valse du mal" – mówiła w Programie 2 Polskiego Radia wokalistka, która zaśpiewa 19 stycznia podczas koncertu "To, co najpiękniejsze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Obara. Polski styczeń we Francji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 13:13
- W tym roku w jednej z najładniejszych sal koncertowych Metz we Francji odbędzie się koncert mojego kwartetu, więc to wielkie święto. Niezwykle cieszę się, że tam jesteśmy - mówił w Programie 2 Polskiego Radia polski saksofonista i kompozytor jazzowy.
rozwiń zwiń