Agnieszka Wilczyńska: koncert "To, co najpiękniejsze" to wieczór przebojów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:48
- Aranżacje do utworów wykonali Andrzej Jagodziński i Robert Majewski. I pewnie łatwo się domyślić, że będzie muzyka z filmów "Czterdziestolatek", "Stawka większa, niż życie" czy przepiękny "La valse du mal" – mówiła w Programie 2 Polskiego Radia wokalistka, która zaśpiewa 19 stycznia podczas koncertu "To, co najpiękniejsze".
Audio
  • Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński o koncercie "To, co najpiękniejsze" (Poranek Dwójki)

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie 19 stycznia odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu "To, co najpiękniejsze… – Zima". W pierwszej części wieczoru będzie można usłyszeć muzykę klasyczną i popularną w aranżacjach napisanych przez Stefana Rachonia dla Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Druga część poświęcona będzie twórczości nestora polskiego jazzu i muzyki filmowej – Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.

W drugiej części koncertu zatytułowanej "Jerzy Duduś Matuszkiewicz – 90 lat minęło" wystąpi Trio Andrzeja Jagodzińskiego w składzie: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław "Mały" Bartkowski (perkusja) z gościnnym udziałem Agnieszki Wilczyńskiej (śpiew) i Roberta Majewskiego (trąbka). W repertuarze najbardziej znane utwory Matuszkiewicza w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego i Roberta Majewskiego.

Agnieszka Wilczyńska podkreśliła, że piosenki, które zabrzmią podczas niedzielnego koncertu, należą do utworów ponadczasowych. Przyznała jednak, że często pada stwierdzenie, jakoby ta muzyka była niszowa, przeznaczona tylko dla koneserów. - Ale kiedy gramy koncerty, sale są wypełnione po brzegi. Publiczność wie, na jaki koncert idzie, i to jest ta nasza nisza - mówiła wokalistka.

Zdaniem Andrzeja Jagodzińskiego muzyka Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza z filmów "Czterdziestolatek", "Wojna domowa" czy "Stawka większa, niż życie" znana jest szerokiej publiczności, bo chyba nie ma Polaka, który nie oglądałby tych produkcji i nie słyszał tej muzyki. - Ta muzyka wrosła już w naszą tradycję i trudno sobie wyobrazić, żeby jej nie było - wyznał pianista.

Muzyk stwierdził również, że te utwory są doskonałe, jednak to oznacza coś innego niż w muzyce klasycznej. Jego zdaniem doskonałość w muzyce jazzowej oznacza to, że utwór można interpretować na wiele różnych sposobów i wszystko zależy od aranżera czy muzyka. Dzięki temu "wiele standardów światowych otrzymuje drugie życie".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Agnieszka Wilczyńska (wokalistka), Andrzej Jagodziński (pianista jazzowy, aranżer)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 9.30

am/jp

Czytaj także

Jazzowa petarda na płycie i na żywo. Agnieszka Wilczyńska zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 20:09
- Utwory z albumu "Tutaj mieszkam" mają wspaniałe teksty Wojciecha Młynarskiego i są utrzymane w nastroju jazzowym - mówi w radiowej Jedynce wokalistka jazzowa Agnieszka Wilczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Album z piosenkami Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 21:01
Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był legendarny polski saksofonista Przemysław Dyakowski, który jest współtwórcą albumu z najsłynniejszymi piosenkami polskiego muzyka jazzowego, kompozytora muzyki do seriali i filmów z czasów PRL-u.
rozwiń zwiń