Jerzy Limon: teatr nie może być pomnikiem historii

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 09:06
- Wiele teatrów rzymskich i greckich pełni funkcję muzeum. W Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku chcieliśmy stworzyć żywą instytucję artystyczną i edukacyjną - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dyrektor tej instytucji i tegoroczny laureat nagrody im. Aleksandra Gieysztora.
Audio
  • Rozmowa z prof. Jerzym Limonem, laureatem Nagrody im. A. Gieysztora (Poranek Dwójki)
Prof. Jerzy Limon
Prof. Jerzy LimonFoto: Wojciech Dorosz/PR

Nagroda im. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego. W tym roku tę nagrodę otrzymał Jerzy Limon - inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autor publikacji teatrologicznych.

Nagroda została przyznana za dzieło życia profesora, czyli stworzenie i działalność Teatru Szekspirowskiego. - Dwa lata temu zostaliśmy uznani za jeden z pięciu najlepszych festiwali w Europie, co było wielkim wyróżnieniem. Zaistnieliśmy na mapie wydarzeń teatralnych i szekspirowskich na świecie, piszą do nas z całego świata z ofertami występów w naszym teatrze. Organizujemy konferencje naukowe, wydajemy książki, robimy różne rzeczy związane z kulturą i edukacją teatralną - mówił Jerzy Limon.

Jak jednak podkreślił dyrektor, jeszcze nie jest to szczyt możliwości tej instytucji. - Takim marzeniem jest stworzenie centrum działań artystycznych i edukacyjnych o znaczeniu międzynarodowym. To nam się częściowo udaje, ale nigdy dosyć. Chciałoby się jeszcze więcej i jeszcze ciekawiej - opowiadał.

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Data emisji: 26.02.2020

Godzina emisji: 7:30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am


Czytaj także

Socjotechnika w świecie Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 13:31
W ramach obchodów Roku Szekspirowskiego zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu poświęconego dramaturgowi wszech czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

400. rocznica śmierci Szekspira nad Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:00
W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy m.in. o wydarzeniach przygotowanych w Gdańsku cztery wieki po śmierci wielkiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wieczór Trzech Króli". Sztuka Szekspira o zagadkowym tytule

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:46
W fabule sztuki, napisanej przez Williama Szekspira w 1600 roku, nie ma żadnego nawiązania do Święta Trzech Króli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami wielkie święto fanów twórczości szekspirowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 18:52
- Do niektórych przedstawień reżyserzy starają się przemycić nawiązania do współczesności. Tego do niedawna nie można było znaleźć w szekspirowskich interpretacjach. Przypomina mi to czasy, kiedy każda aluzja polityczna była witana przez publiczność gromkimi brawami - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego.
rozwiń zwiń