Polskie Radio
Section05
widowisko teatralne

Jak zrozumieć Śląsk? Pomogą muzyka, AI i plejada gwiazd

Skarby ukryte pod ziemią, Trójkąt Trzech Cesarzy, trzy powstania, dwie wojny światowe i dwa totalitaryzmy. Jak zrozumieć Śląsk? - To trudne jest nawet dla nas, Ślązaków. Pogmatwana historia składa się z tylu wątków, ilu mieszka tu ludzi - mówi Tomasz Szabelski, pomysłodawca widowiska "Zrozumieć Śląsk".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Śląsk KULTURA MUZYKA Weronika Puszkar widowisko teatralne sztuczna inteligencja

"Kwiecień Krzysztofa Komedy". Świętowanie zacznie się w Gdańsku

- To sztuka muzyczno-teatralna; jeśli grają muzycy, to jest to koncert; jeśli są multimedia, to jest to widowisko multimedialne; jeśli gra aktor, to jest to monodram. Nie ma tutaj priorytetów. Nikt nie występuje w tle, każdy dostaje na scenie czas tylko dla siebie - mówił w Jedynce Krzysztof Witkowski, reżyser widowiska muzycznego "Nim wstanie dzień".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Komeda koncert Jazz Michał Montowski widowisko teatralne Gdańsk KULTURA

Kultura w dobie pandemii. Przemysław Skrzydelski: teatru nie można zamknąć tak łatwo jak muzeum

- Teatr to nie jest muzeum, które można łatwiej zamknąć. Jest to organizm żywy, a sezon rozpoczął się zamknięciem - powiedział Przemysław Skrzydelski, krytyk teatralny. Gość zwrócił uwagę na małe podmioty teatralne, które są w cięższej sytuacji niż duże sceny.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorzy pandemia koronawirus COVID-19 kryzys widowisko teatralne muzeum Polskie Radio 24

"Aida" - musical Eltona Johna i Tima Rick'a zagościł w Polsce

"Aida" to musical skomponowany przez legendę muzyki pop Eltona Johna do słów Tima Rick’a, jednego z najbardziej znanych autorów tekstów do licznych musicali. Tego typu inscenizacje były pokazywane w wielu krajach na całym świecie, a teraz sztuka wystawiana jest w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Prapremiera spektaklu odbyła się 26 października 2019 r.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA TEATR widowisko teatralne Paweł Sztompke KULTURA

W Gdańsku zakończył się Festiwal Szekspirowski

- Do niektórych przedstawień reżyserzy starają się przemycić nawiązania do współczesności. Tego do niedawna nie można było znaleźć w szekspirowskich interpretacjach. Przypomina mi to czasy, kiedy każda aluzja polityczna była witana przez publiczność gromkimi brawami - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR literatura widowisko teatralne Gdańsk Martyna Podolska Jerzy Limon