Polskie Radio
Section05
Aleksander Gieysztor

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor średniowiecze II wojna światowa Powstanie Warszawskie Zamek Królewski edukacja Warszawa wspomnienie

Nagroda imienia Aleksandra Gieysztora. Znamy laureatów

Nagrodę imienia Aleksandra Gieysztora XXII edycji otrzymał profesor Jerzy Hausner, z kolei nagrodę XXIII edycji otrzymał dyrektor Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie Vydas Dolinskas. Nagroda jest przyznawana przez Fundację Bankową imienia Leopolda Kronenberga przy banku Citi Handlowy za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor Zamek Królewski gala dziedziczenie KULTURA Wydarzenia społeczeństwo POLSKA

"Prof. Gieysztor unikał mentorskiego tonu w życiu i w nauce"

- Jego postawę determinowało życzliwe zainteresowanie drugim człowiekiem. Czy to człowiekiem średniowiecza, który zawsze gdzieś tam wyrasta z prac Aleksandra Gieysztora, czy człowiekiem współczesnym, który stoi przed nim z nim rozmawia – mówił w radiowej Jedynce prof. Przemysław Mrozowski, student, doktorant, a następnie współpracownik pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski KULTURA Aleksander Gieysztor Katarzyna Jankowska