Mariusz Bonaszewski: jestem zamknięty w słuchaniu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 13:34
W "Poranku Dwójki" gościliśmy jednego z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów. Mariusz Bonaszewski, który czyta część zamykającą "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk, opowiedział o pracy nad audiobookiem i osobistym przeżywaniu czasu pandemii.
Audio
  • Mariusz Bonaszewski o czytaniu "Ksiąg Jakubowych" (Poranek Dwójki)
Mariusz Bonaszewski
Mariusz BonaszewskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wśród lektorów powieści Olgi Tokarczuk znaleźli się znakomici aktorzy: Danuta Stenka, Wiktor Zborowski, Jan Peszek, Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Adam Ferency. - To jest ogrom. Znakomicie, że to się ukazało jako audiobook - podkreślał lektor ostatniej części "Ksiąg" Mariusz Bonaszewski. - Czytanie tej książki to jest bardzo trudna rzecz, a jeszcze czytanie jej na głos to jest trudność podwójna. Jestem czytaczem ostatniej części, a na samym końcu bohaterka włóczy się trochę między czasami - zaznaczył aktor.


olga tokarczuk FREE 663_364.jpg
"Księgi Jakubowe". Sześć lat Olgi Tokarczuk z żydowskim mistykiem

Obecnie książki słuchane cieszą się coraz większą popularnością. Lektor "Ksiąg Jakubowych" nie krył, że także dla niego ta forma przekazu jest w tych dniach bardzo ważna. - Audiobooki stały się istotne, szczególnie teraz. Jestem słuchaczem i taką pomocą dla mnie w tym momencie jest słuchanie. Właściwie cały dzień słucham nieustannie: ludzi mówiących, literatury. Z czytaniem mam kłopot, nie mogę się skupić - przyznał. 

Poczucie zagrożenia i napływające nieustannie informacje nie sprzyjają skupieniu i spokojnej lekturze. - To, co się czyta teraz, to wiadomo. Tak mi się wydało, że jak sięgnę po "Dżumę" Camusa to mi to pomoże, ale jakoś nie potrafię - podzielił się aktor - natomiast jak słucham ludzi, mam takie wrażenie, że jestem tak zamknięty w słuchaniu, że udaje mi się na chwilę gdzieś przenieść. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Mariusz Bonaszewski (aktor)

Data emisji: 31.03.2020

Godzina emisji: 8.30

uk

 


Czytaj także

Grzegorz Jarzyna: Ten czas tęsknoty bardzo dobrze pracuje dla ludzi teatru

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 11:53
- W teatrze więź istnieje w postaci pewnej energii, opartej na empatii, uczuciach. Jestem przekonany, że to co się teraz dzieje pogłębi naszą świadomość teatralną i pogłębi naszą refleksję o kondycji człowieka - mówił o nietypowej dla środowiska artystycznego sytuacji odizolowania od widzów, reżyser Grzegorz Jarzyna, zastępca dyrektora TR Warszawa ds. artystycznych.
rozwiń zwiń