REKLAMA

Robert Kostro: początek radia, to rewolucja w ludzkim myśleniu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:00
Gościem "Poranka Dwójki" był Robert Kostro - dyrektor Muzeum Historii Polski. Rozmawialiśmy o grze edukacyjnej online "Tak zmienił się świat" o historii radia. Polskie Radio jest partnerem 15. Przystanku Niepodległość.
Robert Kostro
Robert KostroFoto: PR

Jedną z głównych atrakcji 15. Przystanku Niepodległość będzie gra online "Tak zmienił się świat". Jej tematem przewodnim stały się przemiany komunikacyjne i kulturowe na początku XX wieku, a celem pokazanie, jak radio zmieniło życie społeczeństwa. 

Posłuchaj
11:09 przystanek_2020_11_09.mp3 Rozmowa o grze online "Tak zmienił się świat" głównej atrakcji 15. Przystanku Niepodległość (Poranek Dwójki)

W roku jubileuszowym dla Polskiego Radia - 95 lat od powstania - Muzeum Historii Polski zaproponowało radiową propozycję gry online "Tak zmienił się świat".

Zobacz: Polskie Radio powstaje z gruzów >>>>>

Według dwójkowego gościa radio to medium wyjątkowe, które jest związane z odrodzeniem polskiego państwa. Polskie Radio zaczęło nadawać w 1925 roku, to jest 4 lata po wojnie bolszewickiej i 6 lat po odzyskaniu niepodległości. Wówczas środkiem przekazu były wciąż gazety. W ciągu 10 lat głównym środkiem komunikacji stało się radio.  

- Chcielibyśmy przede wszystkim pokazać, że to była wielka rewolucja w ludzkim myśleniu, działaniu, komunikowaniu się, otrzymywaniu informacji. Gazety wówczas niejednokrotnie docierały do odbiorcy po kilku dniach, natomiast radio informowało o ważnych wydarzeniach wręcz na bieżąco - mówił Robert Kostro.

 

1200x660_15.przyst-niepodl_01a-1.jpg
Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość i edukacyjnej gry "Tak zmienił się świat" o historii radia

Wchodząc, Polskie Radio zagospodarowało całe spektrum rozmaitych tematów: politykę, edukację, muzykę, rozrywkę. Gra dotyka zarówno radia, jak i tych wszystkich tematów, które były opowiadane przez rozgłośnię. To medium staje się w pewnym sensie centralnym punktem do opowieści o ówczesnej rzeczywistości.

Zarówno rodzina Marcińskich, jak i miejsce jej zamieszkania są fikcyjne. Została tak stworzona, by miała swoje twarze, są one dobrane z prawdziwych fotografii. Mieszkanie stanowi warszawska kamienica, gdzie każdy ma swój pokój, więc jest to jak na owe czasy zamożna rodzina. Rodzina jest wielopokoleniowa, co też jest typowe. Każdy z tych pokoi to też inny temat. Dziadkowie interesują się informacjami, rodzice bardziej kulturą, dzieci sportem. Możemy przez to odkrywać oblicze i Polskiego Radia, i ówczesnej rzeczywistości.

Czytaj także:

Wydarzenie Historyczne Roku 2019. Dr Robert Kostro: honorujemy tych, którzy dają dobry przykład

Przedwojenne zabytki trafiły do Muzeum Historii Polski

Rozgrywka polega na wchodzeniu do poszczególnych pokoi mieszkania państwa Marcińskich, w każdym z nich będą rozmaite stanowiska z różnymi tematami. Najpierw będzie krótka informacja wprowadzająca, a potem zadania wymagające odrobiny wiedzy. To jest zabawa dla osób w różnym wieku, rodzinna.

- Mam nadzieję, że gra internetowa będzie miała wymiar ogólnopolski i dotrzemy z nią do szerszej publiczności - zaznaczył dyrektor MHP.

Gra będzie dostępna od 11 listopada na stronie internetowej Muzeum Historii Polski. Będzie funkcjonowała do końca miesiąca. Jeśli będzie duże zainteresowanie, zostawimy ją na dłużej. Natomiast od 11 do 15 listopada na tych, którzy osiągną w grze „Tak zmienił się świat” najlepsze wyniki, czekają nagrody.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 9.11.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

"Małe Wielkie Historie". Prezentacja zebranych eksponatów

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:49
W warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pamiątek przekazanych Muzeum Historii Polski. To podsumowanie pierwszego etapu społecznej zbiórki eksponatów dla muzeum, które do swojej stałej siedziby na Cytadeli Warszawskiej przeprowadzi się w 2018 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jutro będzie wolność!". Poczuj atmosferę tamtych dni

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 11:24
Muzeum Historii Polski zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości. Podczas tegorocznej, 12. edycji Przystanku Niepodległość MHP pokaże to, co działo się w 1917 roku na ówczesnych ziemiach Polski. Głównymi atrakcjami będą edukacyjne gry miejskie.
rozwiń zwiń