REKLAMA

Jarosław Bester: tango to piękna melodyka i szczery sposób wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:00
- Zaprezentujemy w "Domówce z Dwójką" utwory Astora Piazzolli i Carlosa Gardela. Będzie również polski akcent: nawiązanie do europejskiej tradycji tanga, które wyszło spod pióra Dawida Bajgelmana – mówił w Dwójce Jarosław Bester, lider grupy Bester Quartet.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
14:33 Dwójka 5 marzec 2021 Poranek Dwójki_Bester.mp3 Jarosław Bester zaprasza na "Domówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

W "Poranku Dwójki" zrobiliśmy ukłon w stronę tradycji tanga. Rozmawialiśmy z Jarosławem Besterem, liderem grupy Bester Quartet, która już w najbliższą sobotę wystąpi w "Domówce z Dwójką".

1200x660_-Bester-Quartet_2.jpg
Bester Quartet. Ukłon w stronę tradycji tanga

 – Zabierzemy Państwa w muzyczną podróż do Argentyny, prezentując utwory Astora Piazzolli i Carlosa Gardela. Będzie również polski akcent: nawiązanie do europejskiej tradycji tanga, które wyszło spod pióra Dawida Bajgelmana – mówi Jarosław Bester.

Historia tanga

- Tango zrodziło się w biednych dzielnicach Buenos Aires, jest to muzyka biednego ludu, która z czasem doszła do sal koncertowych - opowiadał lider Bester Quartet. - Dokładnie 100 lat temu urodził się Astor Piazzolla, który spowodował, że tango stało się tak bardzo popularne i cenione - dodał.

Astor Piazzolla wzorował się m.in. na utworach Carlosa Gardela, które usłyszymy w najbliższą sobotę. Ogromne znaczenie dla jego późniejszej kariery i wyboru muzycznej drogi miała Nadia Boulanger, u której studiował kompozycję. To ona skierowała Piazzollę w kierunku bandoneonu i tanga.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

- Z muzyką Piazzolli zetknąłem się jeszcze jako młodzieniec. Usłyszałem jego koncert na bandoneon z orkiestrą. Od tego czasu zakochałem się w jego muzyce i sposobie myślenia. On zawsze szedł swoją drogą, bez względu na to, co mówili inni i ja sobie taki sam cel postawiłem jako muzyk. Nie interesuje mnie, jak szufladkują to, co robię. Ja idę swoją drogą i dlatego ta moja muzyka jest tak różnorodna - podsumował Jarosław Bester, lider zespołu Bester Quartet. 

W Domówce z Dwójką towarzyszyć mu będą: Dawid Lubowicz (skrzypce), Maciej Adamczak (kontrabas) i Ryszard Pałka (instrumenty perkusyjne, wibrafon).

O zespole

Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni i jazzowi. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Bester Quartet dokonał wielu nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, a także współpracował
z wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej (John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha, Tomasz Ziętek i inni). Zespół występował w prestiżowych salach koncertowych oraz klubach muzycznych w Polsce i wielu krajach Europy, w Ameryce Północnej, a także na Tajwanie. W 2000 roku grupa zwyciężyła w organizowanym przez Polskie Radio konkursie „Nowa Tradycja”​. Teraz ponownie wystąpi dla słuchaczy Dwójki.

Do wysłuchania i obejrzenia "Domówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę, 6 marca, o godz. 19.00 – transmisja odbędzie się na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Jarosław Bester (lider zespołu Bester Quartet)

Data emisji: 5.03.2021

Godzina emisji: 9.30

nk

Zobacz więcej na temat: tango Argentyna Roch Siciński
Czytaj także

Magdalena Lechowska i album "Tango polaco"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 10:11
To już drugi album artystki, urodzonej wprawdzie w Krakowie, ale wychowanej w egzotycznej Kolumbii, gdzie chłonęła od najmłodszych lat rytmy, melodie i kulturę iberoamerykańską!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hadrian Tabęcki o premierze "Maria de Buenos Aires"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 14:50
Jedni nazywają ją operą złożoną, a drudzy rozpisaną operetką. 18 stycznia 2020 roku swoją premierę będzie opera tango z muzyką Ástora Piazzolli i libretto Horacio Ferrera. Za kierownictwo muzyczne odpowiedzialny jest Hadrian Tabęcki, a za brzmienie arcydzieła Piazzolli zespół Tango Attack. 
rozwiń zwiń