Wojciech Nentwig: z Łukaszem Borowiczem orkiestra będzie się wzbijać

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 11:30
- Fantastyczne jest to, że orkiestra Łukasza Borowicza doskonale zna i Łukasz Borowicz zna ciągle zmieniającą się Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej. To daje szansę, że będziemy się wspinać wyżej i wyżej - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej.
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Jest muzykiem z wizją, priorytetami, zapałem. Od nowego sezonu Łukasz Borowicz będzie nowym dyrektorem muzycznym poznańskich filharmoników, o czym instytucja poinformowała 2 lipca br.

Posłuchaj
10:55 2021_07_05 08_39_38_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Rozmowa z Łukaszem Borowiczem, nowym dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej, i Wojciechem Nentwigiem, dyrektorem instytucji (Poranek Dwójki)

 

- Staramy się trzymać standardy światowe, które polegają na tym, że dyrygenci-szefowie, dyrektorzy muzyczni, znają zespół i wiedzą, w jaki sposób on się powinien najlepiej rozwijać - tłumaczył Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej. - Cudownie, jeśli zmiana szefa następuje w sposób ewolucyjny. 

borowicz 1200.jpg
Łukasz Borowicz: te kantaty Moniuszki są mityczne

Jak podkreślił dyrektor instytucji, dotychczasowy szef, maestro Marek Pijarowski, i jego następca - Łukasz Borowicz, do tej pory pierwszy dyrygent gościnny - nawzajem się cenią, lubią, a nawet przyjaźnią. - Ta zmiana przebiega bez żadnej wyrwy - zapewnił. 

Czytaj także: 


A co o nowym wyzwaniu mówi nowy dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej? - To jest olbrzymi zaszczyt i wielka radość dla mnie - przyznał Łukasz Borowicz. - To jest zmiana, która następuje w sposób płynny, ewolucyjny. Długo się do tej roli przygotowywałem, obserwując także wspaniałego maestro Marka Pijarowskiego, który przez wiele lat cudownie pracował z orkiestrą. Jest moim mentorem i przyjacielem - zaznaczył.

Posłuchaj audycji Łukasz Borowicza "Karnawał instrumentów" >>>>

Muzyka oratoryjna i operowa, tego na pewno możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach w repertuarze poznańskich filharmoników. To jednak nie wszystko. - Wątek związany z zapomnianą polską muzyką, to jest dziedzina, która Filharmonii Poznańskiej przyniosła dużo rozgłosu - ocenił dyrygent.

- Tuż po wakacjach ukaże się najnowsza, dopiero nagrana płyta z muzyką poznańskiego kompozytora Stefana Bolesława Poradowskiego, który spoczywa w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan, natomiast na płytach nie ma praktycznie ani minuty jego muzyki - mówił Łukasz Borowicz. - To są niesłychane zaległości, które Filharmonia Poznańska krok po kroku stara się niwelować.

***

Rozmawiał: Jacek Butlewski

Gość: Wojciech Nentwig (dyrektor Filharmonii Poznańskiej), Łukasz Borowicz (dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej, dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej)

Data emisji: 5.07.2021

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

uk

Czytaj także

DCz #568 Nadezhda Golubovskaya & Rosina Lhevinne

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 13:00
- Obie artystki łączy to, że niemal zupełnie o nich zapomniano. Golubovskaya jako pierwsza z pianistek pokazała inny wymiar Mozarta, głęboki, niemal filozoficzny - mówił Mieczysław Stoch, gość Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pavarotti, Domingo, Carreras. Koncert trzech tenorów

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 19:00
"Koncerty à la carte" to wakacyjna seria złożona z największych wydarzeń muzycznych minionych dziesięcioleci – koncertów legendarnych gwiazd w historycznych momentach. Rozpoczęliśmy od znakomitego spotkania Trzech Tenorów w rzymskich Termach Karakalli.
rozwiń zwiń