Enter Enea Festival za nami. "Graliśmy z miłości"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 11:25
- To były intensywne trzy dni i nadzwyczajny festiwal: dziewięć koncertów, a każdy z innym repertuarem, każdy zagrany na sto procent. Festiwal minął szybko, ale potem długo trwa integracja z materiałem, którego doznaliśmy - mówił w Dwójce pianista i dyrektor artystyczny Enter Enea Festiwal Leszek Możdżer.
Pianista Leszek Możdżer i dziennikarz muzyczny PR Mariusz Owczarek
Pianista Leszek Możdżer i dziennikarz muzyczny PR Mariusz OwczarekFoto: PR/Mariusz Owczarek

Posłuchaj
19:08 Poranek Dwójki 16.08.2021 Mariusz Owczarek Enea.mp3 Leszek Możdżer podsumowuje Enter Enea Festival (Poranek Dwójki)

Enter enea.jpg
11. Enter Enea Festival

07:27 Relacja i rozmowa z Martą Wajdzik i Pawłem Tomaszewskim w piątkowej audycji Wybieram Dwójkę prowadzonej przez Jakuba Jamrozka.mp3 Relacja i rozmowa z Martą Wajdzik i Pawłem Tomaszewskim w audycji "Wybieram Dwójkę" prowadzonej przez Jakuba Jamrozka

Posłuchaj
11:01 Relacja i rozmowa z Michałem Urbaniakiem w sobotnim Poranku Dwójki prowadzonym przez Piotra Kędziorka.mp3 Relacja i rozmowa z Michałem Urbaniakiem w "Poranku Dwójki" prowadzonym przez Piotra Kędziorka

Enter Enea Festival rozpoczął się w piątek 13 sierpnia, a zainaugurował go koncert muzyki klasycznej. Wystąpili: Mariusz Patyra / Mikhail Radunski / Kirył Keduk. - Wprowadziliśmy publiczność w podstawowy schemat pojmowania muzyki, czyli w muzykę tonalną, chromatyczną, dwunastotonową; w klasykę w rodzaju Rachmaninowa, Brahmsa czy Reńskiego. Podróżowaliśmy od napięcia do rozprężenia - opowiadał Leszek Możdżer.

Na zakończenie dnia nie zabrakło również koncertu legendy jazzu Michała Urbaniaka z projektem "UrbSymphony". Muzyk wystąpił w towarzystwie orkiestry Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu prowadzonej przez Katarzynę Tomalę-Jedynak oraz z udziałem Marcina Pospieszalskiego na basie, Franka Parkera na perkusji, Michaela "Patches" Stewarta na trąbce i Leszka Możdżera na fortepianie.

Czytaj też:


leszek możdżer 1200 PAP.jpg
Leszek Możdżer: straciłem słuch absolutny, i dobrze

- Ja z tego koncertu wyniosłem podstawową informację, że powodem grania musi być miłość. Może to brzmi banalnie, ale poczułem na własnej skórze, jaką moc ma muzyka grana z miłości. W tym przypadku chodziło o Michała, żeby z nim zagrać i poczuć, że jesteśmy razem na scenie.

- Kiedy grałem ten program w latach 90., byłem dwudziestoparoletnim muzykiem i miałem inne rzeczy w głowie. Nie zdawałem sobie sprawy, w czym biorę udział, jaka jest rola tej orkiestry - wspominał pianista. - Dopiero dziś, po wielu doświadczeniach i wielu latach na scenie zaczynam rozumieć, że czasem w graniu nie chodzi o muzykę, ale o to, żebyśmy byli w tej miłości ze sobą.

Kolejne dni festiwalu nad Jeziorem Strzeszyńskim wypełniła muzyka takich zespołów, jak Kapela ze Wsi Warszawa czy Andrei Kondakov Trio, a także międzynarodowych nazwisk: Omri Mor, Norma Winston i Marilyn MazurZagrało również trio złożone z bardzo młodych muzyków: Marcin Pater Trio. - To bardzo wrażliwi ludzie i świetna sekcja. Należą do reprezentacji tej nowoczesnej szkoły, gdzie nie gra się już na 4/3. Kompozycje, które napisał Marcin Pater, są bardzo skomplikowane rytmicznie. Mają niesymetryczne metra, tak że musiałem się trochę napracować, grając z nimi. Ale instynkt improwizatora pozwolił mi te trudne momenty przetrwać z godnością - mówił Leszek Możdżer.

11. odsłona Enter Enea Festival odbywała się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Mariusz Owczarek

Gość: Leszek Możdżer (pianista, dyrektor artystyczny Enter Enea Festival)

Data emisji: 16.08.2021

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Sinfonia Varsovia. Eksperymentalny wtorek z muzykami Ensemble Kompopolex

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 11:00
- Nowe technologie są bardzo obecne w naszym repertuarze. Będą też obecne podczas koncertu w cyklu "Eksperymentalne wtorki" w Sinfonii Varsovii. Korzystamy nie tylko ze swoich instrumentów, ale także z różnych technologicznych zabawek. Zapraszamy do tego, by koncert przeżywać za pomocą innych bodźców - mówił w Dwójce Rafał Łuc, członek trio Ensemble Kompopolex.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Teodorkiewicz: "Warszawa Singera" to przede wszystkim muzyka

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 11:25
- Nasz festiwal w tym roku osiąga pełnoletność. To dla nas wielka duma i radość, że jest nadal lubiany i odwiedzany, a artyści wciąż zgłaszają swoje propozycje i chętnie uczestniczą w wydarzeniach. Cieszymy się, że festiwal się rozwija i możemy spędzić tych kilka dni, poznając kulturę żydowską - mówiła w Dwójce Izabela Teodorkiewicz, dyrektor ds. programowych festiwalu "Warszawa Singera".
rozwiń zwiń