Portrety Kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 18:36
Cykl koncertów poświęconych sześciu polskim kompozytorom współczesnym oraz krakowski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów.
Audio

We wtorkowym "Poranku" zaprosiliśmy Państwa na festiwal "Portrety Kompozytorów". Impreza rozpocznie się 7 grudnia w Warszawie i potrwa trzy dni. Ten mały festiwal muzyczny prezentuje sylwetki sześciu polskich kompozytorów współczesnych różnych pokoleń. Pomysł na festiwal polega na tym, że zestawia się kompozytora starszego pokolenia z twórcą pokolenia najmłodszego. W efekcie można wysłuchać dwóch koncertów monograficznych dziennie. Wykonawcami są czołowi polscy kameraliści i soliści.

W sześciu koncertach przedstawiona zostanie twórczość Sławomira Kaczorowskiego, Andrzeja Hundziaka, Ewy Trębacz, Tomasza Jakuba Opałki, Miłosza Bembinowa i Ryszarda Gabrysia. O "Portretach Kompozytorów" opowiadał Sławomir Czarnecki – członek Komisji Koncertowej Związku Kompozytorów Polskich.

Rozmawialiśmy także z Joanną Król – skrzypaczką, kierownikiem sekcji skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, która jest organizatorem III Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Rodziny Grobliczów. Celem tego konkursu jest promocja muzyki skrzypcowej wśród młodych ludzi oraz przybliżenie młodzieży kultury i sztuki czasów późnego renesansu i baroku. Konkurs skierowany jest do uczniów szkól średnich. Przesłuchania są dwuetapowe. W skład jury wchodzą wybitni skrzypkowie i pedagodzy, przedstawiciele wiodących ośrodków muzycznych w Polsce. Na koncercie inauguracyjnym wystąpią z towarzyszeniem orkiestry szkolnej laureaci poprzedniej edycji Konkursu im. Grobliczów, Aleksander Daszkiewicz i Marta Kowalczyk. Koncert tegorocznych laureatów odbędzie się 11 grudnia; nagrodą dla laureata I miejsca jest również występ z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Krakowskiej w Sali Filharmonii.

Nazwa Konkursu wzięła się od nazwiska najwybitniejszych polskich lutników, działających od końca XVI wieku. Skrzypce Grobliczów wyróżniały się główką rzeźbioną w kształcie głowy smoka zamiast ślimacznicy; ich kształt przypomina dzieła włoskich mistrzów z Brescii. Do dziś zachowało się około 20 instrumentów autorstwa Grobliczów. Zachowane w dobrym stanie, nadal są używane przez wirtuozów skrzypiec. Konkursowi będzie towarzyszyć wystawa  instrumentów smyczkowych, zorganizowana w szkolnej auli przez Artystów-Lutników z Podhala, twórców i fundatorów dwóch głównych nagród - skrzypiec z grobliczowskimi główkami.

Audycje porpowadził Tomasz Szachowski.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij ikony dźwięku, w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: POLSKA Kraków Warszawa boks
Czytaj także

Muzyka spod pióra

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 13:00
Altowiolista w świecie muzyki to taka blondynka, o której opowiada się dowcipy - mówi w "Wieczorze Kulturalnym" Jan Homa, muzyk i pisarz.
rozwiń zwiń