Światowy Dzień Lalkarstwa. Prof. Marek Waszkiel: teatr lalek to fascynująca dyscyplina

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 10:51
- Przyzwyczailiśmy się do myślenia o teatrze lalek jako sztuce dla dzieci, co oczywiście jest prawdą, ale jednak jest to niezależna dyscyplina artystyczna, w której pojawiają się co i raz fascynujące rzeczy, wykraczające daleko poza zainteresowania, emocje i pasje dziecięce. Kontaktują nas one z nieożywioną materią, rzeczywistością absolutnie nadprzyrodzoną - mówił w Dwójce prof. Marek Waszkiel w Światowym Dniu Lalkarstwa (21.03).
Prof. Marek Waszkiel był dyrektorem teatrów lalki w Białymstoku i Poznaniu
Prof. Marek Waszkiel był dyrektorem teatrów lalki w Białymstoku i PoznaniuFoto: Anatol Chomicz/Forum

Prof. Marek Waszkiel to badacz teatru lalek, krytyk, historyk, pedagog, przedstawiciel Polski w strukturach międzynarodowych, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Sztuki PAN i redaktor "Pamiętnika Teatralnego", a także szef najpierw białostockiej Akademii Teatralnej (1999-2005), potem Białostockiego Teatru Lalek (2005-2012) i Teatru Animacji w Poznaniu (2014-2017).

Indywidualne wyróżnienie w dniu święta całego środowiska

Podczas polskich obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, które rozpoczęły się w poniedziałek (21.03) o godz. 13.00 w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, prof. Marek Waszkiel otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

- Bycie nagradzanym, wyróżnianym to zawsze wielka przyjemność. Zwłaszcza kiedy wyróżnienie pochodzi z kręgów środowiskowych. Ogromnie się cieszę, bo to jest jakiś rodzaj ukoronowania działalności. Tak sobie myślę, że może troszeczkę za wcześnie, bo mam jeszcze ochotę na to, żeby trochę popracować, a taka złota gloria to właściwie finał - śmiał się gość "Poranka Dwójki".

Miejsce, w którym prof. Marek Waszkiel odebrał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" miało podkreślać odświętny charakter tego dnia. - Obchodzimy 110. rocznicę urodzin wielkiego twórcy i mistrza Jana Dormana. Będziński teatr, przez Dormana założony, świętuje swoje 75-lecie, więc wydawać by się mogło, że gdzież jak nie w Będzinie powinno się odbyć to spotkanie towarzyszące Światowemu Dniu Lalkarstwa. Bardzo się z tego cieszę - podkreślał profesor.

Posłuchaj
14:30 Poranek Dwójki 21.03.2022 waszkiel.mp3 Światowy Dzień Lalkarstwa. Rozmowa z prof. Markiem Waszkielem (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Marek Waszkiel (badacz teatru lalek, krytyk, historyk, pedagog, wieloletni pracownik naukowy, były dyrektor teatrów lalek w Białymstoku i Poznaniu)

Data emisji: 21.03.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Lalka, jakże dziewczęca zabawka?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 11:00
Właściwie nie wiadomo, skąd się wzięła. Semiotyk kultury, Jurij Łotman uważa ją za archetyp tak silny jak chleb czy dom. To, jak silna jest jej symbolika wskazuje, że figura lalki jest obecna w naszej kulturze od dawna. 
rozwiń zwiń