Michał Mrozek: moje fotografie to dialog z ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 10:00
- W każdym działkowym ogródku spotkałem kogoś interesującego, to był czasami cały dzień rozmów i fotografowania. Najbardziej przyciągają mnie inni ludzie, ich historie. Ogródki działkowe to wspaniałe miejsca, gdzie poznałem odpowiedzi na wiele pytań - mówił w Dwójce fotograf Michał Mrozek.
Michał Mrozek i jego najnowsza wystawa Pomiędzy działkami to fotografie ze 160 ogródków działkowych w całej Polsce
Michał Mrozek i jego najnowsza wystawa "Pomiędzy działkami" to fotografie ze 160 ogródków działkowych w całej PolsceFoto: Michał Mrozek
  • Gliwiczanin Michał Mrozek w minionym roku odwiedził z aparatem ponad 160 rodzinnych ogródków działkowych.
  • Starał się zapamiętać i zapisać wszystkie historie, którymi podzielili się z nim działkowcy.
  • Tak powstała jego najnowsza wystawa "Pomiędzy działkami".

Od niemal 15 lat zachęca innych, aby pokochali fotografię. W tym celu stworzył m.in. portal PokochajFotografie.pl. Jest także inicjatorem takich działań jak Fotograficzny Mastermind, Uliczne Bitwy Fotograficzne czy the12gallery.

Ludzie potrafią się wspierać

Więcej o swoich pracach fotograf Michał Mrozek opowiedział w "Poranku Dwójki". - Spotkałem ludzi, których historii nie dałoby się wymyślić, są tak niezwykłe i zaskakujące na każdym kroku. W ogródkach działkowych jest dużo samotności, ale także serdeczności. Ludzie potrafią się wspierać, są jak rodzina, to trwa latami, niektórzy uprawiają te działki 50, 60 lat. Tam się komentuje całą rzeczywistość - mówił.

Ogródki bez płotów

Są w Polsce miejsca jak Malbork, Nowa Sól i Krosno, gdzie nie ma płotów w ogródkach działkowych. - Ma się wrażenie wejścia do jednego, wielkiego ogrodu, to niesamowite uczucie poczucia wspólnoty. Są też miejsca z zielonymi płotami, wchodzi się tam jak do tuneli - opisywał.

Czytaj też:

Działka jak charakter właściciela

Dodał, że ogródek działkowy mówi sporo o osobowości właściciela. - Bardzo dużo można zobaczyć, może to tylko trawa, ale ona nie rośnie sama, wymaga to również nakładu pracy. Są także ogródki jak wymierzone linijką, wszystko rośnie grządka przy grządce, ma swój kolor i miejsce. To może być działka inżyniera, który doskonale operuje przeróżnymi narzędziami i potrafi niemal zbudować coś z niczego - stwierdził Michał Mrozek.


Posłuchaj
14:00 2023_01_03 09_34_22_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Michał Mrozek: moje fotografie to dialog z ludźmi (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Michał Mrozek (fotograf)

Data emisji: 3.01.2023

Godzina emisji: 9.30

mo/kor

Czytaj także

Dawid Stube: najbardziej ciekawią mnie historie ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 10:42
- Od 16 już lat zajmuję się wyłącznie fotografowaniem ludzi. Najbardziej interesuje mnie opowiadanie ich historii - mówił w "Poranku Dwójki" Dawid Stube - fotograf i pedagog, laureat I nagrody VIII Konkursu Fotografii Teatralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Czapliński i ważka miłość do zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 13:30
- Bardzo się przygotowuję do każdej sesji. Jak szedłem do kogoś, starałem się jak najwięcej o nim wiedzieć - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Czesław Czapliński – światowej sławy fotograf, autor kilkudziesięciu książek i ponad stu wystaw. 
rozwiń zwiń