Ziemia z perspektywy na Marsa? Toruń hucznie świętuje urodziny Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 10:30
- Kim był Mikołaj Kopernik? Prawie tysiąc lat temu urodził się tam na planecie Układu Słonecznego, w Toruniu. Opowiadamy, jak wyglądał wówczas świat, tysiąc lat temu, a więc w 1473 roku, i jak wyglądał 500 lat temu, a więc w 1970 roku - mówił w Dwójce Jerzy Rafalski. Toruńskie planetarium zaprasza na nowy seans pt. "Copernicus 2473" z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu
Pomnik Mikołaja Kopernika w ToruniuFoto: Shutterstock
  • 19 lutego minęła 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.
  • W toruńskich obchodach bierze udział kilkuset uczonych z całego świata. 
  • Do repertuaru toruńskiego planetarium wszedł także nowy seans pt. "Copernicus 2473".

W Toruniu trwa kulminacja obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W przygotowanych wydarzeniach bierze udział kilkuset uczonych z całego świata.

Barwnie o sprawach wielkich

Toruń pamięta także o najmłodszych. W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika do repertuaru tamtejszego planetarium wszedł nowy seans pt. "Copernicus 2473". - Zastanawialiśmy się, jak opowiedzieć o Koperniku: Kopernik wielkim astronomem był. Oczywiście on wpadł na pomysł heliocentryzmu. Napisał swoją wielką księgę De revolutionibus orbium coelestium... Już zaczyna robić się nudno - przyznał Jerzy Rafalski, autor pokazu. - Jak to wszystko opowiedzieć dzieciom? Zastanawialiśmy się tu, u nas w planetarium. A może popatrzeć w przyszłość?

Lecimy na Marsa!

Jest rok 2473 i mieszkańcy marsjańskiej bazy przygotowują się do tysiąclecia urodzin naszego wielkiego astronoma. - Wyobraźmy sobie, że jest właśnie XXV wiek. Jak może wyglądać przyszłość? Chyba już opanujemy Marsa, zapewne będą tam bazy, skoro już dzisiaj wiemy, że przecież jest tam krater, nazwaliśmy go "Kopernik" - opowiadał nasz gość. - Możemy sobie wyobrazić, że powstanie tam pewnie również baza Copernicus. 

- Najpierw informujemy, że już niebawem dojdzie do ważnego wydarzenia 1000-lecia urodzin wielkiego astronoma, który urodził się tam, na trzeciej planecie, na Ziemi, i właśnie trwają przygotowania, oczywiście pokazy nieba. Młodzież także chętnie ogląda niebo, ale już nie z Ziemi, tylko oczywiście z Marsa - podkreślił Jerzy Rafalski.


Posłuchaj
08:05 Poranek Dwójki Kopernik 20 luty 2023 07_45_55.mp3 Rozmowa o seansie pt. "Copernicus 2473" w toruńskim planetarium (Poranek Dwójki)

Zobacz zapowiedź seansu:

[YT: PlanetariumTorun/Copernicus 2473]

Urodzinowy kongres 

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu trwa Światowy Kongres KopernikańskiOrganizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Ze względu na bogate i wciąż żywe oraz rozwijane tradycje kopernikańskie w tych ośrodkach Kongres ma "formułę kroczącą". Obrady odbywają się kolejno w Toruniu, Krakowie, Olsztynie i ponownie w Toruniu.

***

Przygotowała: Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Data emisji: 20.02.2023

Godzina emisji: 7.45

Materiał wyemitowano w audycji: Poranek Dwójki.

uk

Czytaj także

Nowe ustalenia w sprawie rodziny Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 11:53
Naukowiec z Torunia zakwestionował krakowskie korzenie rodu wielkiego astronoma. Jego zdaniem rodzina Koperników wywodziła się z Dolnego Śląska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kopernik odkrywany". Nasza wiedza o wybitnym astronomie w świetle ostatnich badań

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 21:25
550. rocznica urodzin wielkiego astronoma jest okazją do naukowych podsumowań, które zostaną przedstawione podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego. W czasie czterech sesji, które zaplanowane są w różnych miastach Polski od lutego do września, omawiane będą zagadnienia związane z biografią Kopernika i jego dokonaniami w dziedzinie astronomii, ekonomii oraz medycyny.
rozwiń zwiń