"Fragile Ego". Kasia Pietrzko: wychodząc na scenę, jesteśmy jednością

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 10:30
- Koncerty, które zdążyliśmy zagrać po wydaniu pierwszej płyty, dodatkowy projekt specjalny z saksofonistą Maciejem Kądzielą i jeszcze jeden projekt po drodze – szesnastoosobowy skład na Jesieni Jazzowej, sprawiło, że bardzo się do siebie zbliżyliśmy. I muzyczne, i prywatnie. Wychodząc na scenę jesteśmy absolutną jednością. To co się tam dzieje, jest bardzo organiczne - mówiła w Dwójce Kasia Pietrzko, pianistka jazzowa i liderka tria, z którym wydała płytę "Fragile Ego" w słynnej serii Polish Jazz.
Kasia Pietrzko w Studiu S-3
Kasia Pietrzko w Studiu S-3Foto: Cezary Piwowarski/PR

"Fragile Ego" - płyta pełna tajników

Najnowszy album zespołu, który od 2017 roku Kasia Pietrzko tworzy z perkusistą Piotrem Budniakiem i kontrabasistą Andrzejem Święsem, łączy w sobie impresjonizm i silną ekspresję. "Fragile Ego" ukazało się trzy lata po debiutanckim "Ephemeral Pleasures". 

- Koncepcja tej płyty jest bardzo ciekawa, bo oprócz muzyki są w niej zawarte różne tajniki, począwszy od tytułu - stwierdziła artystka.

Polish Jazz z kobiecym pierwiastkiem

Piątek, 5 maja, to dzień koncertowej premiery nowego materiału. - W sumie mogę powiedzieć, że to dla mnie najważniejszy dzień, ponieważ granie koncertów jest czymś zdecydowanie piękniejszym niż ciągłe opowiadanie o płycie - wyznała Kasia Pietrzko.

Jest ona pierwszą pianistka, kompozytorką i liderką w historii najstarszej jazzowej serii płytowej Polish Jazz, która wydawana jest od 58 lat. Kobieca energia Kasi Pietrzko oraz droga, którą przebyła jako artystka, w fascynujący sposób wpłynęła na siłę jej nowych kompozycji: ich wielowarstwowość, wielowątkowość i wielostylowość. Improwizacja jazzmanki stała się zaczepna, odważna, z mocnym przekazem, pozostając przy tym silnie melodyjną.


Posłuchaj
14:10 Pranek Dwójki pietrzko 5.05.2023.mp3 Kasia Pietrzko albumie "Fragile Ego" (Poranek Dwójki) 

O tym, jak płyta "Fragile Ego" wypada na żywo będzie się można przekonać podczas koncertu w warszawskim klubie Jassmine. Początek w piątek (5.05) o godz. 19.00.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Kasia Pietrzko (pianistka, kompozytorka)

Data emisji: 5.05.2023

Godz. emisji: 9.30

mo/pg

Czytaj także

Piotr Damasiewicz i jego nowy album "Skawa"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 10:00
Muzyk, trębacz, kompozytor, pianista podróżujący w głąb siebie i jednocześnie w głąb dźwięku - gościem "Poranka Dwójki" był Piotr Damasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławek Jaskułke: szczególnie lubię mniej znane rejony Japonii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:00
- Moja aktywność w Japonii jest bardzo szeroka, jej zwieńczenie to trasa koncertowa i kolejny występ na prestiżowym festiwalu Piano Era - mówił w Dwójce pianista Sławek Jaskułke.
rozwiń zwiń