Festiwal "Muzyka Świata". Milo Kurtis: zaczynamy i kończymy mocnym akcentem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:25
- Kocham muzykę bałkańską i postanowiłem rozpocząć festiwal od mocnego akcentu, czyli Emira Kusturicy z zespołem The No Smoking Orchestra. Na koniec zagra zaś zespół Huun-Huur-Tu z Republiki Tuwy - mówił w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis, multiinstrumentalista i dyrektor artystyczny Festiwalu "Muzyka Świata".
Milo Kurtis
Milo KurtisFoto: materiały prom./Kałużna

zawierucha - nowa tradycja 2021-05-15 20_00 1200.jpg
Huragan tradycyjnych rytmów. Zawierucha z Grand Prix Nowej Tradycji 2021

Wydarzenie odbędzie się w Warszawie po raz drugi, po 19 latach przerwy. Przez 4 dni (23-26 września) placem pod Pałacem Kultury i Nauki, na którym stanie ogromny namiot, rządzić będzie muzyka.

Emir Kusturica z zespołem The No Smoking Orchestra, MILO Ensemble feat. Dave Douglas, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou, Huun-Huur-Tu - celem festiwalu jest pokazanie muzycznej różnorodności kulturowej: od tradycyjnej, poprzez klasyczną, do elementów muzyki popularnej i free jazzu.

Posłuchaj
12:09 Poranek Dwójki 22.09.2021 kurtis.mp3 Milo Kurtis o programie Festiwalu "Muzyka Świata" 2021 (Poranek Dwójki) 

To projekt stworzony z pasji i miłości do muzyki przez dyrektora artystycznego festiwalu Milo Kurtisa. Łączy on w sobie elementy festiwalu muzycznego i edukacji kulturalnej.

- Muzyka Świata to najlepsze sformułowanie dla tego rodzaju brzmień. Kiedy w 1973 roku graliśmy z Osjanem w Piwnicy pod Baranami, nie wiedzieliśmy jak nazwać naszą muzykę. Nazwaliśmy ją "muzyką fruwającej ryby". Wtedy jeszcze nie pojawiła się "muzyka świata", a ja uważam, że to idealna nazwa. W "muzyce świata" można zmieścić i muzykę rockową, i jazzową, i etniczną. Właściwie jest to połączenie wszystkich gatunków - podkreślał artysta.

Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Milo Kurtis (multiinstrumentalista i dyrektor artystyczny Festiwalu "Muzyka Świata")

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Maciej Sikała: płyta "The Sheep Is Found" należy do miłych rozczarowań

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:28
- Czasem przez czystą ciekawość słucham, jak grałem tych dwadzieścia parę lat temu. Miewam o jakichś nagraniach mniemanie niewygórowane, a po latach okazuje się, że one są całkiem okej. Do płyty "The Sheep Is Found" długo nie podchodziłem, bo nie byłem zadowolony z brzmienia i własnego grania. Ale posłuchałem sobie tych nagrań i myślę, że to było fajne granie - mówił w Dwójce Maciej Sikała, który w piątek (17.09) wystąpi ze swoim trio w Dwójkowym cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty Graal japońskiego jazzu oraz elektroniczno-filmowe pożegnanie lata

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 07:00
Na zakończenie lata z J-jazzem sięgnęliśmy po jedno z najważniejszych nagrań legendarnego muzyka Isao Suzukiego – płytę "Blow Up" z 1973 roku. W drugiej części audycji zabrzmiały nowości ze świata muzyki eksperymentalnej, elektronicznej i filmowej.
rozwiń zwiń