Siema Ziemia i medytacje nad kruchością świata. "Każdy z nas wkłada w tę muzykę swoją przestrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 10:00
- Każdy z nas w tej grupie pracuje na różnych polach. Trudno byłoby określić wkład poszczególnych członków zespołu, jesteśmy kolektywem, wspólnie pracujemy, dlatego jako twórca tej muzyki na okładce widnieje Siema Ziemia - mówili w Dwójce saksofonista Kacper Krupa i basista Paweł "Wuja HZG" Stachowiak.
Siema Ziemia na koncercie
Siema Ziemia na koncercieFoto: Beata Wencławek/materiały promocyjne
  • Gośćmi audycji byli Kacper Krupa oraz Paweł "Wuja HZG" Stachowiak, czyli połowa składu elektroakustycznego kwartetu Siema Ziemia.
  • Z artystami rozmawialiśmy o nowej płycie "Second".

Medytacje nad kruchością świata

Album - jak opisują go muzycy - medytuje nad efemerycznością, kruchością świata, w którym żyjemy, nad naszym związkiem z naturą i bliskimi. Muzyka na płycie powstawała przez około cztery lata poprzez wzajemnie przeplatające się procesy kompozycji, produkcji i improwizacji. - Wszyscy razem tacy jesteśmy, a jako mądrzy ludzie lubimy używać mądrych słów - mówił ze śmiechem Paweł "Wuja HZG" Stachowiak. 

Rozbudowane instrumentarium

Kacper Krupa dodał, że na tej płycie sporo gra na saksofonie barytonowym i flecie, choć w większości na tenorze. - W porównaniu z poprzednim albumem rozbudowałem swoje instrumentarium, wszyscy poszliśmy w tę stronę, warstwy syntezatorowe są bardziej rozwinięte. Ta płyta powstawała długo, szkice pojawiły się jeszcze przed wydaniem pierwszego albumu w 2020 roku. Potem to wszystko dojrzewało i pracowaliśmy nad tą muzyką w studiu, kompozycja przeplatała się z improwizacją i produkcją - opisywał.

Wspólna praca na różnych polach

Zespół Siema Ziemia współtworzą również Fryderyk Szulgit (gitary, syntezatory) i Andrzej Konieczny (perkusja, syntezatory). - Każdy z nas wkłada w tę muzykę swoją przestrzeń, pracuje na różnych polach. Fryderyk Szulgit jest odpowiedzialny za szatę graficzną oraz okładkę albumu. Trudno byłoby określić wkład poszczególnych członków zespołu, jesteśmy kolektywem, wspólnie pracujemy, dlatego jako twórca tej muzyki na okładce widnieje Siema Ziemia - podkreślił Paweł Stachowiak.

Posłuchaj
15:28 2023_09_22 09_30_18_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Siema Ziemia i medytacje nad kruchością świata. "Każdy z nas wkłada w tę muzykę swoją przestrzeń" (Poranek Dwójki)

 

Trasa koncertowa już wkrótce

Artyści mówili także o zbliżających się koncertach. - Graliśmy trochę już wcześniej, ale niedługo ogłosimy trasę, która wciąż jest modyfikowana, tych koncertów planujemy coraz więcej w październiku i listopadzie - powiedział basista Paweł Stachowiak

[You Tube Siema Ziemia]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Kacper Krupa i Paweł "Wuja HZG" Stachowiak (muzycy elektroakustycznego kwartetu Siema Ziemia)

Data emisji: 22.09.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Rafał Iwański: na instrumentach afrykańskich do niedawna grałem tylko w domu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 16:57
- Od wielu lat działam równolegle jako instrumentalista grający na instrumentach perkusyjnych, zarówno tych większych: kongach, gongach, bębnach, jak i tych mniejszych: zanzach, kalimbach, a także eksploruję muzykę elektroniczną i elektroakustyczną. To połączenie wydało mi się niezwykle fascynujące - mówił w "Poranku Dwójki" Rafał Iwański, gospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (13.05).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Steve Nash/Kacper Nowak: na samplerze perkusyjnym można grać własne utwory

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 10:00
- Zawsze pociągał mnie świat rozrywki, a muzykę elektroniczną zacząłem poznawać już podczas studiów pianistycznych na Akademii Muzycznej w Łodzi. Potem trafiłem do Torunia, prawdziwego centrum DJ-ów w naszym kraju, z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie udało się połączyć moje inspiracje klasyką i elektroniką. Tak powstała Steve Nash & Turntable Orchestra: ośmiu DJ-ów, orkiestra smyczkowa oraz ja na samplerach i fortepianie - mówił w Dwójce Steve Nash/Kacper Nowak.
rozwiń zwiń