Lot na Księżyc jako prezent ślubny

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 19:20
– Plany ślubne dostosowaliśmy do harmonogramu lotów kosmicznych. Transmisję z lądowania na powierzchni Księżyca oglądaliśmy wspólnie z gośćmi weselnymi. Udało się i Amerykanom, i nam – wspominał w Dwójce astronom prof. Janusz Ziółkowski.
Audio
  • "Orzeł wylądował". Rozmowa o historycznym locie na Księżyc (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Buzz Aldrin na Księżycu. Zdjęcie wykonane przez Neila Armstronga
Buzz Aldrin na Księżycu. Zdjęcie wykonane przez Neila ArmstrongaFoto: NASA/Wikimedia/CC

Neil Armstrong - dowódca,  Edwin Aldrin - pilot modułu księżycowego (lądownika), Michael Collins - pilot modułu dowodzenia. Oni byli pierwsi. Po trzech dniach lotu Apollo 11 wszedł na orbitę Księżyca. Armstrong i Aldrin przeszli do modułu księżycowego, który został odłączony i rozpoczął lądowanie.
20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC lądownik osiadł na powierzchni Srebrnego Globu. Neil Armstrong przekazał Ziemi radosną wiadomość - "Orzeł wylądował”. Sześć i pół godziny po lądowaniu, 21 lipca 1969 o godz. 2:56 UTC, Armstrong zszedł po drabince i jako pierwszy człowiek w dziejach świata postawił stopę na pokrytej pyłem powierzchni Księżyca. Wygłosił wówczas słowa, które przeszły do historii: "To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.
Po misji Apollo 11 na Księżycu lądowało jeszcze pięć statków z załogą ludzką. Ostatni poleciał Apollo 17 w 1972 roku. Od tamtego czasu nikt nie lądował na Srebrnym Globie.

Prof.
Prof. Zbigniew Kłos; fot. Krystian Dobuszyński/PR2

Prof. Zbigniew Kłos z Zespołu Fizyki Plazmy w Centrum Badań Kosmicznych PAN przypomniał, że władze USA przeznaczyły na to przedsięwzięcie 28 miliardów dolarów. Decyzję o takim wydatku ogłosił w 1962 r. prezydent John F. Kennedy na stadionie Uniwersytetu w Rice. W 40. rocznicę tego wydarzenia Amerykanie zorganizowali szczyt kosmiczny z udziałem przedstawicieli 17 państw - w tym Polski - czyli wszystkimi twórcami i realizatorami historycznego lotu.

Podczas szczytu Amerykanie przedstawili m.in. uzasadnienie decyzji o locie na Księżyc. – Nie stała za nią pasja poznania – mówił naukowiec. – Decyzję podejmowali rządzący przede wszystkim ze względów politycznych, ale także, jak się okazało, gospodarczych. Jeden z prelegentów powiedział: "nie zdajecie sobie sprawy, jak program kosmiczny przeobraził gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Do tamtego czasu znajdowała się ona jeszcze w trybie II wojny światowej" – opowiadał.

W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" o historycznym lądowaniu na Księżycu mówili także prof. Janusz Ziółkowski z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika PAN (który w dniu lądowania Amerykanów na Srebrnym Globie brał ślub) oraz Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z Centrum Nauki Kopernik.

Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.

Karol
Karol Wójcicki; fot. Krystian Dobuszyński/PR2

mc/kul

Czytaj także

Kolumb przestworzy - góral o stalowych nerwach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 18:00
Jako 16-latek, nie mający jeszcze prawa jazdy, zrobił licencję pilota. Jak sam mówił, proroczy sen o lataniu miał w wieku 9 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

54 lata temu po raz pierwszy człowiek stanął na Księżycu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 06:00
20 lipca 1969 roku z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, jako jedyne w bloku komunistycznym, nadawało Polskie Radio: "Tu serwis księżycowy Polskiego Radia. Rozpoczynamy transmisję z lądowania na Księżycu księżycowej motorówki". Posłuchaj archiwalnych nagrań. 
rozwiń zwiń