Rewolucja jako karykatura religii. Obejrzyj wykład Adama Zamoyskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 16:00
Znakomity znawca XIX-wiecznej historii opowiadał w Dwójce m.in. o ideologii rewolucji francuskiej. Jak podkreślał, mimo że rewolucjoniści walczyli z religią, sami przejęli jej formuły i gesty.
Audio
  • "Krajobraz po rewolucjach". Wykład Adama Zamoyskiego w Studiu PR im. W. Lutosławskiego (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Adam Zamoyski podczas wykładu w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego
Adam Zamoyski podczas wykładu w Studiu Koncertowym PR im. Witolda LutosławskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wszystko zaczęło się, rekonstruował dzieje oświeceniowej myśli Adam Zamoyski, od odrzucenia dwóch dogmatów katolickich: o życiu pozagrobowym oraz o grzechu pierworodnym. Skupienie się na ziemskim tu i teraz, odcięcie się od metafizycznych źródeł moralności wymagało jednak stworzenia nowych idei.

- Filozofowie wyjechali wówczas z hippisowską teorią, że moralność wynika z natury – opowiadał ze swadą Adam Zamoyski. Zaczęto wierzyć w mit dobrego dzikusa, powstawały następne utopie.

Krwawa i okrutna realizacja kolejnej utopii - rewolucja francuska - okazała się, co ciekawe, nawiązywać na swój sposób do… religii. Świątynie państwowe, parodie modlitw i relikwii. - Rewolucję francuską tworzyła głupota - oceniał gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego (cykl: "Bez paniki, to tylko nauka")

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: Adam Zamoyski (historyk, publicysta)

Data emisji: 30.01.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/ei

Czytaj także

Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 18:00
- Chciałbym wiedzieć, co to oznacza - skomentował cytat zaczerpnięty z jego własnych pism ks. prof. Michał Heller. Zapraszamy do obejrzenia wykładu "Gdy przestrzeń była Bogiem".
rozwiń zwiń