Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 18:00
- Chciałbym wiedzieć, co to oznacza - skomentował cytat zaczerpnięty z jego własnych pism ks. prof. Michał Heller. Zapraszamy do obejrzenia wykładu "Gdy przestrzeń była Bogiem".
Audio
  • Posłuchaj wykładu prof. ks. Michała Hellera (Bez paniki, to tylko nauka/Dwójka)
Michał Heller - teolog, filozof przyrody, fizyk, kosmolog, badacz relacji pomiędzy nauką a wiarą, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień
Michał Heller - teolog, filozof przyrody, fizyk, kosmolog, badacz relacji pomiędzy nauką a wiarą, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnieńFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Można powiedzieć, że uprawiając matematykę bardzo nieudolnie naśladujemy Boga w jego stwórczych działaniach - mówił wybitny teolog i filozof. - Gdy tworzymy jakiś model kosmologiczny, gdy rozwiązujemy np. równanie ogólnej teorii względności, stwarzamy pewien świat tylko na papierze. Gdy Bóg tworzy taki model, on po prostu jest - wyjaśniał.

A co miał na myśli Platon, mówiąc, że Bóg geometryzuje? O co chodziło Newtonowi, gdy twierdził, że czas jest organem bożej wieczności, a przestrzeń organem bożej wszechobecności? I jakim cudem stworzony przez niego model świata podważył pod koniec XIX wieku... Euklides?

Część pierwsza wykładu:

Część druga wykładu:

***

Tytuł audycji: Bez paniki, to tylko nauka

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Gość:  ks. prof. Michał Heller (teolog i filozof)

Data emisji: 14.11.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/pg


Czytaj także

Ks. prof. Michał Heller: jak ocalić wszystkie zwiędłe liście?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 11:00
- Może gdzieś istnieją księgi lub jakiś wirtualny program, w którym wszystko jest zapisane i z którego wszystko będzie można kiedyś na nowo odczytać - mówił w Dwójce ks. Michał Heller, filozof, teolog i kosmolog, rozważając tajemnice czasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galileusz, Kopernik i Newton – prawdziwi twórcy nowoczesnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 16:00
– To nie poszczególne rewolucje naukowe, które oczywiście miały pewien wpływ na rozwój kultury, ale sam fakt powstania nauki nowożytnej odegrał kluczową rolę w tym, jak ukształtował się później nasz obraz świata – mówił w Dwójce prof. Bartosz Brożek, członek rady programowej Copernicus Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w maju tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ks. prof. Michał Heller: wizja Boga? Nie musi być tak naiwnie, jak sobie wyobrażamy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 19:00
Znakomity teolog opowiadał w Dwójce o napięciach między nauką a wiarą. O tym, że na ów konflikt wpływ może mieć również pewien tradycyjny obraz Boga.
rozwiń zwiń