REKLAMA

Polacy w przestworzach. Z dziejów lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 18:00
- Z krajów, które zaczynały rozwój lotnictwa po I wojnie światowej byliśmy w czołówce. Często polskie przedwojenne maszyny latały długo po wojnie w innych krajach - mówił w Dwójce prof. inż. Tomasz Goetzendorf-Grabowski.
Audio
  • Polacy w przestworzach. Z dziejów lotnictwa (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Polscy lotnicy przy samolotach typu Łoś
Polscy lotnicy przy samolotach typu "Łoś"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Pierwszymi samolotami latającymi w polskich barwach były maszyny przejęte w 1918 roku od zaborców. - Najwięcej ich zdobyliśmy na Niemcach w Poznaniu. Poza tym wraz z armią generała Hallera przybyły maszyny francuskie. Polska zakupiła także ponad 100 samolotów brytyjskich Bristol F.2B Fighter, które wzięły udział w wojnie z bolszewikami - opowiadał historyk Jarosław Dobrzyński.

Polskie władze dość szybko postanowiły uruchomić krajową produkcję, ale brak wykwalifikowanej kadry w powstałych zakładach sprawił, że pierwsze maszyny, tworzone na licencji włoskiej, nazywano latającymi trumnami. - Wszystko zmieniło się w roku 1928, wraz z powołaniem Państwowych Zakładów Lotniczych - zauważał prof. Goetzendorf-Grabowski. - Od tego czasu zaczęły powstawać ciekawe konstrukcje.

Za taką uważany był m.in. polski samolot bombowy Łoś, który cieszył się zainteresowaniem ze strony innych państw.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: prof. inż. Tomasz Goetzendorf-Grabowski (Politechnika Warszawska) i Jarosław Dobrzyński (Muzeum Lotnictwa w Warszawie)

Data emisji: 16.04.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/gs

Czytaj także

Życiowe zakręty Jana Zumbacha

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 06:00
As myśliwski Dywizjonu 303, jeden z bohaterów bitwy o Anglię. Po wojnie wiódł niespokojny żywot. Zajmował się przemytem, był najemnikiem w Afryce, prowadził dyskotekę i restaurację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z głową w chmurach - polscy pionierzy baloniarstwa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 05:45
Pierwsze pomiary meteorologiczne z kosza balonowego, pierwsza katastrofa lotnicza, z której aeronauta wyszedł cało, wreszcie: pierwszy skok ze spadochronem. Loty balonowe od początku istnienia cieszyły się niezwykłą popularnością nad Wisłą.
rozwiń zwiń