X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Demokracja ateńska to wynik pewnych przypadków"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 13:33
- Urządzenie polis, wszystkie zmiany i przekształcenia tego ustroju, nie były jakimś planowym procesem - mówił prof. Włodzimierz Lengauer w audycji o dziejach starożytnych Aten.
Audio
  • Jak powstawała demokracja ateńska? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Ateński Akropol
Ateński AkropolFoto: Shutterstock/twa trabantos

Oktawian August 663.jpg
Oktawian August – najskuteczniejszy zdobywca w dziejach Rzymu

- Moim zdaniem była to seria całkiem przypadkowych zdarzeń, stopniowych zmian, pewnych (tak, rzeczywiście genialnych) ustaleń dotyczących charakteru tego, czym jest wspólnota ludzka – podkreślał gość Dwójki. Niejako w nawiązaniu do tych "ustaleń" prof. Lengauer przypomniał, że jeszcze w VII wieku przyjął się w Grecji taki sposób myślenia, który polegał na tym, by "różne ważne sprawy kłaść w środku". By ci, którzy są dookoła, mogli decydować.

Jak zatem rozumieć tę symboliczną datę 507 roku, gdy Klejstenes przeprowadził swoje reformy uważane za podstawę ateńskiej demokracji? Na ile ówcześni Ateńczycy mieli świadomość powstawania nowego, rewolucyjnego ustroju? A przede wszystkim: jak w praktyce on funkcjonował?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Monika Rekowska (archeolog), prof. Włodzimierz Lengauer i prof. Aleksander Wolicki (historycy starożytności)

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 16.00

jp/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od nich uczyli się Rzymianie. Tajemnice Etrusków

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 13:00
Ich sztuka, mitologia i organizacja społeczna należą do fundamentów naszej kultury. Skąd przyszli i jaki wpływ faktycznie wywarli na naszą cywilizację? O Etruskach rozmawialiśmy w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Religie Mezopotamii: bogowie potrzebują człowieka

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 12:05
– Ludzie mają w sobie pierwiastek boski, być może posiadają duszę, ale przede wszystkim odczuwają w stosunku do bogów bojaźń – mówiła w Dwójce prof. Olga Drewnowska, przybliżając skomplikowany świat wierzeń mieszkańców starożytnego Międzyrzecza.
rozwiń zwiń