REKLAMA

Ruch we Wszechświecie – Wszechświat w ruchu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 17:00
Co sprawiło, że 14 miliardów lat temu Wszechświat zaczął pędzić i znajduje się w nieustającym ruchu. Jak opisać istotę ruchu? A Ziemia? Czy nasza planeta musi się obracać? O tym dyskutowaliśmy w specjalnym wydaniu audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" poprowadzonej na 22. Pikniku Naukowym.
Audio
  • Ruch we Wszechświecie – Wszechświat w ruchu - audycja z 22. Pikniku Naukowego (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vadim Sadovski/shutterstock.com

piknik_1200.jpg
Nagraj przebój w namiocie Dwójki na 22. Pikniku Naukowym!

Tuż po Wielkim Wybuchu, ok. 14 mld lat temu, Wszechświat był mały i całkowicie wypełniały go cząstki elementarne. Nie mogły istnieć planety, gwiazdy ani galaktyki, bo cała materia była ciasno upakowana. W miarę rozszerzania się Wszechświata cząstki zaczęły się poruszać i zachowywać jak kulki na powyginanej gumowej błonie: część z nich się zderzała, niektóre łączyły się na stałe, okrążając się wzajemnie, inne przelatywały obok siebie, lekko tylko zmieniając kierunek swojego ruchu. Wszystko było w ruchu. Ruch we Wszechświecie – Wszechświat w ruchu.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Krzysztof Meissner - fizyk, prof. Michał Różyczka - astrofizyk i dr Tomasz Miller - matematyk

Data emisji: 9.06.2018

Godzina emisji: 16.00

pg/bch

Czytaj także

Szlachetne zdrowie ratowane metodą Google Glass

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 17:00
Na początku dwudziestego wieku przeciętna długość ludzkiego życia wynosiła zaledwie 31 lat. Dzisiaj żyjemy aż o 36 lat dłużej. A to dlatego, że medycyna stawia wciąż nowe wyzwania nauce i technice. O tym rozmawialiśmy na Pikniku Naukowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Centrum Nauki Kopernik wyrosło z Pikniku Naukowego"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:00
- Kiedy zobaczyliśmy, jak wiele osób chce spotykać się z naukowcami na Pikniku Naukowym, stwierdziliśmy, że istnieje potrzeba miejsca, w którym będzie to można robić codziennie  - mówił w Dwójce Wiktor Gajewski z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń