X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W poszukiwaniu najstarszych świątyń świata

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 15:40
- Nie odkrywaliśmy świątyni. Odkrywaliśmy kawałki zbudowanych z kamieni domów, które ku naszemu zaskoczeniu były na planie prostokąta, niesłychanie regularnie – podkreślał prof. Piotr Bieliński, opowiadając o początkach archeologicznych prac w rejonie Zatoki Perskiej, które zaowocowały niezwykłym znaleziskiem.
Audio
  • W poszukiwaniu najstarszych świątyń świata (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: graceenee/Shutterstock

Niedawno polsko-kuwejcka ekipa archeologiczna pod kierownictwem prof. Piotra Bielińskiego odkryła najstarszą świątynię, która liczy sobie 7 tys. lat. Ta budowla to ewenement, bo kolejna świątynia na tym obszarze jest młodsza o kilka tysięcy lat.

Prof. Bieliński opowiadał w Dwójce m.in. o tym, na jakiej podstawie przyjęto, że odkryte miejsce ("prostokątne pomieszczenie z niszą, z paleniskiem w tej niszy") mogło być pradawnym miejscem kultu. Nie zabrakło również opowieści o innych najstarszych świątyniach, nie tylko tych położonych w Mezopotamii.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Piotr Bieliński (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego), dr Jadwiga Iwaszczuk (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk), dr hab. Stanisław Iwaniszewski (Państwowe Muzem Archeologiczne w Warszawie), prof. Włodzimierz Lengauer (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 16.00

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żelechów. Małe miasto o wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:49
- Najstarsze wzmianki o Żelechowie pochodzą z XIII wieku, a o parafii żelechowskiej - z 1325 roku. Prawa miejskie Żelechów posiadał już w 1447 roku, aczkolwiek są przypuszczenia, że było to znacznie wcześniej, czyli tuż po bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku - mówił w Dwójce Michał Sztelmach z Ośrodka Kultury w Żelechowie.
rozwiń zwiń