W poszukiwaniu najstarszych świątyń świata

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 15:40
- Nie odkrywaliśmy świątyni. Odkrywaliśmy kawałki zbudowanych z kamieni domów, które ku naszemu zaskoczeniu były na planie prostokąta, niesłychanie regularnie – podkreślał prof. Piotr Bieliński, opowiadając o początkach archeologicznych prac w rejonie Zatoki Perskiej, które zaowocowały niezwykłym znaleziskiem.
Audio
  • W poszukiwaniu najstarszych świątyń świata (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: graceenee/Shutterstock

Niedawno polsko-kuwejcka ekipa archeologiczna pod kierownictwem prof. Piotra Bielińskiego odkryła najstarszą świątynię, która liczy sobie 7 tys. lat. Ta budowla to ewenement, bo kolejna świątynia na tym obszarze jest młodsza o kilka tysięcy lat.

Prof. Bieliński opowiadał w Dwójce m.in. o tym, na jakiej podstawie przyjęto, że odkryte miejsce ("prostokątne pomieszczenie z niszą, z paleniskiem w tej niszy") mogło być pradawnym miejscem kultu. Nie zabrakło również opowieści o innych najstarszych świątyniach, nie tylko tych położonych w Mezopotamii.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Piotr Bieliński (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego), dr Jadwiga Iwaszczuk (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk), dr hab. Stanisław Iwaniszewski (Państwowe Muzem Archeologiczne w Warszawie), prof. Włodzimierz Lengauer (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 16.00

jp/mko

Czytaj także

Żelechów. Małe miasto o wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:49
- Najstarsze wzmianki o Żelechowie pochodzą z XIII wieku, a o parafii żelechowskiej - z 1325 roku. Prawa miejskie Żelechów posiadał już w 1447 roku, aczkolwiek są przypuszczenia, że było to znacznie wcześniej, czyli tuż po bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku - mówił w Dwójce Michał Sztelmach z Ośrodka Kultury w Żelechowie.
rozwiń zwiń