Agnieszka Osiecka: kocham po swojemu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 00:03
- Kiedy mówię: "kocham", to nie znaczy to samo, co potocznie rozumie się pod tym określeniem - mówiła Agnieszka Osiecka. Mija 15 lat od jej śmierci.
Audio

- Nie chciej, żebym za ciebie wyszła, bo będziesz bardzo nieszczęśliwy - powiedziała kiedyś poetka, której największą miłością była… twórczość. O Agnieszce Osieckiej, kobiecie poszukującej w świecie swojego miejsca, oraz o mitach z nią związanych opowiadał w Dwójkowym "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Jan Borkowski - wieloletni przyjaciel artystki, jej współpracownik w Radiowym Studiu Piosenki.

Rozmowa, którą przeprowadziła Hanna Maria Giza, odbyła się w miejscu szczególnym: w jednej z kawiarni na Saskiej Kępie. Bo Saska Kępa, choć 15 lat po śmierci artystki, to nadal jej kawiarenki i miejsca, nawet mimo że część z nich, jak Bistro czy Sułtan, już dziś nie istnieją.

Ucieczka zamiast uwodzenia

Całe życie Osieckiej było skomplikowane. Według niektórych większość związanych z nią mężczyzn bardziej kochała siebie niż ją. - Jej podróże były często ucieczkami. Nie lubiła konfliktów, nie znosiła kłótni. Ona po prostu z dnia na dzień znikała. Im dalej, tym lepiej - wspominał Borkowski.

Te ucieczki to był rodzaj ładowania akumulatorów, poszukiwania innej przestrzeni, by odnaleźć samą siebie. I wolność. Bo wolność w życiu Osieckiej dotyczyła jej przestrzeni życiowej, co w tamtych czasach sprowadzało się na przykład do zdobycia paszportu, który był przepustką w świat. Umożliwiał życie na walizkach, pozwalał na ciągłe, czasem gorączkowe, poszukiwania.

Z mitów dotyczących Osieckiej nieprawdziwy jest choćby ten, że była złą kobietą, która uwodziła intelektualistów, a potem ich rzucała. - Używając dzisiejszych pojęć, powiedziałbym, że nie była asertywna, nie umiała powiedzieć "nie" - tłumaczył Borkowski. - Bo była bardzo dobrą kobietą. Owszem, chciała, by ją podziwiano, wielbiono. Ale rozczarowywała się kolejnymi adoratorami.

Gorzkie znieczulenie

Agnieszka Osiecka miała wielu przyjaciół, przez wszystkich była kochana i uwielbiana, ale nikt nie powstrzymał jej przed wpadnięciem w nałóg.  - Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mógł jej czegoś zabronić. Wolność to, oprócz miłości i pisania, jedno z ważniejszych pojęć w jej życiu – opowiadał Jan Borkowski. - Ona nie znalazła w odpowiednim czasie i miejscu takiego mężczyzny, który by ją zaakceptował z jej poczuciem wolności i rozumieniem miłości.

Być może dlatego - po śmierci matki, po wszystkich nieudanych związkach - wpadła w alkoholizm. - Nie wychowywała swojej córki. Chorowała. Traciła kontrolę. Alkohol znieczula, tłamsi wszystkie stresy. Tak się złożyło - podsumowuje Borkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, jaką w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" z Janem Borkowskim przeprowadziła Hanna Maria Giza. W audycji m.in. o bogatej korespondencji Agnieszki Osieckiej, o jej niewydanych wciąż dziennikach, o pracy artystki dla Polskiego Radia. (Audycja ukazała się na antenie Dwójki w październiku 2010 roku).

Czytaj także

"Święty spokój" - piosenka bardzo polityczna

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 13:00
"A tymczasem leżę pod gruszą na dowolnie wybranym boku. I mam to, co na świecie najświętsze - święty spokój" - napisała w 1980 roku Magda Czapińska dla Maryli Rodowicz. Czas był taki, że tekst uznano za polityczną prowokację...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Finałowy XIV Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2011 12:00
Już dziś o godz. 20. na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej młodzi wykonawcy zaprezentują wybrane utwory poetki w nowych aranżacjach. Koncert będzie transmitowany na antenie Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki Agnieszki Osieckiej w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 11:54
W najbliższą sobotę w Sali z Liberatorem będzie można posłuchać nowych interpretacji piosenek ze słowami Agnieszki Osieckiej w wykonaniu finalistów tegorocznego konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej".
rozwiń zwiń